Vyznamenání od takového individua, co nás cpe do Kremlu? Nikdy, nikdy, nikdy, odmítla Zdena Mašínová

12. 6. 2018 20:35

A je tu další odmítnutí převzetí vyznamenání z prezdientových rukou. Zatímco před pár dny zaujal tento odmítavý postoj novinář a spisovatel Josef Klíma, kterého navrhli poslanci jako kandidáta na medaili Za zásluhy, nyní příchází na řadu senátory navržená Zdena Mašínová, sestra bratří Mašínů, kteří se po komunistickém převratu se zbraní v ruce prostříleli na západ. „Z takových rukou nikdy, nikdy, nikdy,“ řekla serveru iDnes.cz zarputile.

Vyznamenání od takového individua, co nás cpe do Kremlu? Nikdy, nikdy, nikdy, odmítla Zdena Mašínová
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Zdena Mašínová to v tlačenici neměla lehké
reklama

Zdenu Mašínovou senátoři nominovali na medaili Za zásluhy. Její otec, Josef Mašín, byl členem protifašistické odbojové skupiny Tři králové a byl nacisty popraven. Po emigraci svých bratrů byla na několik měsíců uvězněna a komunisty poté celoživotně perzekvována. Vypadá to však, že domu si nakonec žádné vyznamenání neodnese. „Takové individuum, co nás cpe na východ, do Kremlu a Číňanům, je podle mě nedůvěryhodné a nebezpečné,“ zdůvodnila Mašínová, proč od současné hlavy státu nemůže žádné vyznamenání přijmout.

Zatím seznam kandidátů schválil organizační výbor Senátu. Nyní jej ještě musí potvrdit i horní komora parlamentu jako celek. Kromě Mašínové je na seznamu také jméno jediného československého kosmonauta a bývalého velvyslance v Rusku Vladimíra Remka. Na seznamu je mezi sedmadvaceti jmény také bývalá tenisová reprezentantka Helena Suková. Byla světovou jedničkou ve čtyřhře a spolu s Janou Novotnou vybojovala stříbro na olympiádách v Soulu a Atlantě.

Původní zdroj ZDE

Na seznamu navržených kandidátů je sedm osobností z oblasti vědy a medicíny, sedm umělců, čtyři bojovníci za svobodu a tři váleční přeživší, dále tři osobnosti vynikající v pomoci druhým nebo v inovacích. Nutno dodat, že prezident Mioš Zeman se návrhy poslanců ani senátorů nemusí vůbec řídit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

4:44 Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

Posledních několik týdnů se celkem živě spekuluje o tom, že by někdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta …