V rozhovoru se nejprve vracel ke známému projektu z konce 80. let Štola 88, což byl československý multidisciplinární projekt, který simuloval cestu k Marsu a zkoumal vliv izolace na účastníky experimentu.
„Já jsem v té době studoval fakultu elektrotechniky a bavil mě kosmický výzkum, chtěl jsem být spisovatel jako bokem, ale to hlavní pro mě bylo dopravit lidi na Mars nebo tak něco,“ zavzpomínal Čermák na dobu, kdy pracoval jako pomocná vědecká síla u sociologa Jaroslava Sýkory v jeho laboratoři na výzkum stresu.
„On tam shromáždil pár zajímavých lidí a já jako student jsem měl to štěstí, že jsem se tam nachomýtl. Ve stručnosti prostě našel nějakou díru, to bylo v Tišnově, tam se udělaly dvě jako kosmické lodě, které měly posádky a ty se měly zkoumat,“ přiblížil Čermák a dodal, že to dopadlo jako vždycky v Česku a projekt provázely četné problémy. „Na projekt pro čtrnáct dobrovolníků se přihlásily stovky lidí, protože to bylo dobře placené, ale těsně před zahájením experimentu se zjistilo, že chybějí lidi,“ usmál se Čermák.
Ten měl být původně v řídícím týmu a sbírat materiál na svoji diplomovou práci, ale kvůli zmatkům s dobrovolníky nakonec skončil jako člen jedné z imaginárních posádek vesmírné rakety. „Já jsem tam nechtěl být zavřený, ale řekli mi, Milošku, musíš, a tak jsem tam šel. A stejně nakonec jeden člověk chyběl,“ vzpomínal rozveselený Čermák, který ale po obhájení diplomové práce své vesmírné sny opustil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma