Podle Jakla je to obraz dnešní neschopnosti sebekázně: „Prostě bývá lidem zatěžko se ovládat, kontrolovat se, poručit si, sám sebe usměrňovat.“ A připomíná tragický případ: „Dnes tam vběhl chlapec rovnou pod tramvaj – a ta ho zabila. Taková strašlivá věc. Přitom možná stačilo se na pár vteřin zastavit,“ píše ve svém textu na webu Institutu Václava Klause.
Velikonoce: Zastav se a hledej v sobě
Podle Jakla právě Velikonoce mohou být chvílí, kdy se člověk zastaví a přestane být vlečen proudem. „Je čas velikonoční. Každý ho má spojený s jinými zvyky, rituály, představami a plány. Především je to ale chvíle, kdy se má člověk zastavit. Poručit si. Zavelet sám sobě. Nenechat se jen tak pasivně unášet proudem. Zastavit se a hledat v sobě to, co ho ochrání, co mu ukáže cestu, co mu poradí, jak dělat věci lépe. K tomu slouží i nyní pomalu končící doba postní. Je to vlastně takové zastavení se na semaforu. I když zrovna široko daleko nic nejede a nikdo se nekouká,“ dodává.
Připomíná, že i v sekulární společnosti je tento svátek nejen o náboženství – ale o vnitřním postoji. „Jsme civilní a sekulární společností. Tady se nějaká bigotnost moc nenosí. Ale i v rámci úplně obyčejných radostí a starostí stojí za to si zahrát sám se sebou hru na sebeovládání, na schopnost si něco odepřít, na aktivování vlastní vůle a nejet jen tak na autopilota.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská