Zdraví není zboží, vzkazuje poslankyně SPD Válkovi. Ten vysvětlil, co je pravicové

04.05.2025 13:49 | Monitoring

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce prosadit možnost, aby si pacienti mohli připlatit jen rozdíl mezi základní a kvalitnější zdravotnickou pomůckou, například lehčí sádrou. Podle něj nejde o zavádění nadstandardů, ale o úpravu, která by sjednotila pravidla pro úhrady zdravotní péče s těmi, která už dnes platí u léků. Proti návrhu ostře vystoupila poslankyně Karla Maříková (SPD), která tvrdí, že by přímé platby dopadly hlavně na zranitelné skupiny a prohloubily nerovnost v přístupu ke zdravotní péči.

Zdraví není zboží, vzkazuje poslankyně SPD Válkovi. Ten vysvětlil, co je pravicové
Foto: archiv K. Maříková
Popisek: Poslankyně Karla Maříková

Ministr Vlastimil Válek chce prosadit změnu, která by umožnila pacientům doplácet pouze rozdíl v ceně mezi základní a kvalitnější variantou zdravotnických prostředků, například lehčí sádrou – podobně jako je to běžné u léků. Podle něj nejde o zavádění nadstandardů, ale o odstranění nespravedlnosti v současném systému, kdy pacienti musí platit celou cenu lepší pomůcky i s výkonem. „Nejsou to nadstandardy a nedělali jsme ji narychlo,“ odpověděl Válek na otázku v rozhovoru pro iDNES.cz, zda neměla být takto zásadní věc připravena lépe, když se umožnění tzv. nadstandardů ve Sněmovně nepodařilo TOP 09 a ODS prosadit.

Návrh původně připravoval zesnulý senátor Roman Kraus a vznikal několik let s odborníky. Válek se po jeho smrti rozhodl návrh převzít, ale nepodařilo se ho prosadit kvůli nedostatku času a nečekanému odporu hnutí STAN.

Změnu Válek i nadále považuje za správnou a chce ji znovu předložit jako vládní návrh i součást svého volebního programu. „Budu to chystat na resortu ministerstva a půjde to jako vládní zákon. Pokud bych měl být ve vládě a pokud bych měl být ministr zdravotnictví, tak bude zásadní podmínka, že to musí být schváleno v prvním roce,“ prohlásil Válek.

V rozhovoru sám sebe Válek také označil za pravicového politika. „TOP 09 jednoznačně dělá pravicovou politiku. A ne, toto za tím nebylo. A jestli někdo je opravdu pravicový politik, tak jsem to bezesporu já,“ řekl Válek.

Proti připlácení si za zdravotní péči se vymezila poslankyně za SPD, Karla Maříková. „Je to krok zpátky – od rovnosti k nerovnosti,“ uvedla v příspěvku na svém facebookovém profilu poslankyně.

„Zdravotnictví má být dostupné každému, ne jen těm, kteří si ho mohou dovolit,“ míní Maříková.

Podle Maříkové by přímé platby nejvíce dopadly na zranitelné skupiny, jako jsou senioři, nízkopříjmové rodiny a samoživitelky, aniž by přinesly jisté zlepšení systému. Stát by se měl podle ní více zaměřit na problémy jako plýtvání, nedostatek personálu a nadměrnou byrokracii.

„Zdraví není zboží,“ uzavřela Maříková a námět ministra zdravotnictví Vlastimila Válka na zavedení připlácení si pacientů za zdravotní péči rázně odmítla.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 9 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Skutečný vůdce. Modla uklízeček.“ Jedna fotka Zelenského stačila

14:31 „Skutečný vůdce. Modla uklízeček.“ Jedna fotka Zelenského stačila

Volodymyr Zelenskyj má v Česku nabitý program. Doprovodil svou ženu Olenu na konferenci o zdravotnic…