Zelenskyj vyzval spoluobčany: Jde vám ještě proud, šetřete

26.11.2022 14:56 | Ze sítí

Rusko neútočí jen na Ukrajinu, Rusko útočí na celou Evropu, zvolal v dalším ze svých projevů ke světu a ke spoluobčanům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Evropa může pomoci sama sobě. Nejde o to pomoci Ukrajině postavit se Rusku, jde o to, aby Evropa dokázala pomoci sama sobě postavit se Rusku,“ nechal se slyšet Zelenskyj. Ukrajincům sdělil, že mají doma elektřinou šetřit i v případě, že ve svém městě nečelí výpadkům energie.

Zelenskyj vyzval spoluobčany: Jde vám ještě proud, šetřete
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil k účastníkům mezinárodního sympozia European Idea. Pochválil Evropskou unii, že postupně snižuje svou energetickou závislost na Rusku a konstatoval, že by tuto závislost měla snížit až na nulu. A že ruská agrese na Ukrajině ukázala, že se Evropa dokáže sjednotit.

„Letos jsme viděli Evropu, o kterou jsme všichni usilovali. Evropu, kterou jsme budovali desítky let a o které jsme snili mnohem déle. Viděli jsme Evropu v akci. Viděli jsme Evropu nejen v jejím úsilí o spravedlnost, ale také v její ochraně. Viděli jsme Evropu nejen projevující určité hodnoty, ale také schopnou na základě svých hodnot vítězit. Viděli jsme sjednocenou Evropu nejen jako cíl nebo soubor dohod na politické úrovni, ale také jako výsledky, kterých se dosahuje tady a teď,“ řekl Zelenskyj.

„Evropa vyvodila závěry ze svých historických chyb, kterých se dopustily předchozí generace. Evropské národy se již nenechávají na pokoji, když tyranie zahájí ofenzívu. Evropští lídři mnohem urputněji hájí to, co nás všechny spojuje, než to, co se shoduje s určitými osobními ideologickými názory. Evropské státy dosahují věcí, které se před deseti lety zdály být fantazií,“ pokračoval ukrajinský prezident.

Anketa

Cítíte se ohroženi aktivitami vedení Ruské federace?

5%
94%
hlasovalo: 34684 lidí
V tuto chvíli, po více než 270 dnech války, je podle Zelenského zřejmé, že „Rusko ve válce prohrává a nakonec zvítězí evropská svoboda, i když se v tuto chvíli zdá, že Rusko má dost raket, s nimiž může terorizovat Ukrajinu a tím i celý svět. Ale jednoho dne Ruská federace prohraje. Protože se mu nepodařilo docílit rozkolu mezi evropskými partnery.“ Základním úkolem teď podle Zelenského je udržet jednotu. Jednota Evropy bude vzkazem i pro „potenciální agresory budoucnosti, že u Evropy narazí“. Ocenil, že především východní křídlo EU, jako např. Polsko a pobaltské státy, prosazují vůči Rusku co nejtvrdší postup.

„Vážení přátelé! V letošním roce jsme odstranili šedou zónu na hranicích EU, ve které se Ukrajina po desetiletí nacházela. Náš stát se stal kandidátem na členství v EU a tuto perspektivu realizuje. Konečně tedy odstraňujeme strategickou nejistotu, která byla zdrojem nestability celého kontinentu a podněcovala revanšismus Ruska. A stejně rychle, jako jsme získali status kandidáta, musíme zahájit i přístupová jednání. Až se rozhodne o osudu Ukrajiny, rozhodne se o osudu celého středu a východu Evropy. Ukrajina je a bude svobodná, Ukrajina je a bude demokratická, Ukrajina je a bude silná. Ukrajina existuje a bude existovat. Proto existuje a bude existovat Evropa,“ pokračoval Zelenskyj.

Poté apeloval na ostatní evropské státy, aby pomohly s obnovou Ukrajiny. „Stejně jako se frontová linie na Ukrajině stala linií boje Evropy za sebe samu, musí se rekonstrukce Ukrajiny stát pro Evropu rekonstrukcí sebe sama. Jedná se o největší hospodářský a humanitární projekt našich generací. Největší příležitostí pro hospodářský rozvoj evropských zemí. Největší příležitosti pro evropské podniky a největší impuls pro evropskou výrobu,“ pravil Zelenskyj s tím, že při obnově Ukrajiny může nalézt uplatnění široká škála evropských firem.

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

57%
43%
hlasovalo: 17836 lidí
„Děláme to pro naše společné zájmy. A právě tak musíme překonat klíčovou výzvu, které nyní čelíme, abychom posílili nás všechny. Musíme vydržet tuto zimu – zimu, kterou si budou všichni pamatovat. Musíme udělat vše pro to, abychom si pamatovali nikoli to, čím nás ohrožovala, ale to, co jsme dokázali udělat, abychom se před touto hrozbou ochránili,“ apeloval na své kolegy Zelenskyj.

Konstatoval, že je v zájmu Evropy chránit samu sebe před Ruskem i ekonomicky. „Evropa může pomoci sama sobě. Nejde o to pomoci Ukrajině postavit se Rusku, jde o to, aby Evropa dokázala pomoci sama sobě postavit se Rusku,“ nechal se slyšet Zelenskyj.

Znovu a znovu tak volal po jednotě celé Evropy a zároveň posluchačům děkoval, že ji opravdu udržují.  

 

 

Ve svém druhém projevu se obrátil na ukrajinské spoluobčany. Konstatoval, že klíčovým úkolem vlády je udržet v chodu co nejvíce energetické infrastruktury. „Od dnešního večera výpadky elektřiny pokračují ve většině regionů a v Kyjevě. Celkem se jedná o více než šest milionů odběratelů. Ve středu večer bylo od sítě odpojeno téměř 12 milionů odběratelů. Nejvíce problémů je v současné době v hlavním městě Ukrajiny, dále v Kyjevské oblasti, Oděské oblasti, Lvovské oblasti, Vinické oblasti a Dněpropetrovské oblasti,“ uvedl Zelenskyj.

Domácnosti, které elektřinu mají, by s ní podle Zelenského i tak měly šetřit a nezapínat např. mnoho elektrických přístrojů najednou. Představitelům lokální správy poděkoval, že dělají všechno pro to, aby energetické sítě v maximální možné míře fungovaly.

„Dnes jsem byl ve Vyšgorodu v Kyjevské oblasti, kde ruská raketa zničila obytný dům a poškodila domy celé obytné čtvrti. Šest lidí tehdy zahynulo, desítky byly zraněny. Upřímnou soustrast rodinám obětí. Děláme vše pro to, abychom pomohli, a pomáháme. Navštívil jsem dva body nepřemožitelnosti ve Vyšgorodu: na základně Státní záchranné služby a v místní škole. Jsou uspořádány přesně tak, jak to má být. Celkem je nyní v zemi více než 4000 pointů a je odpovědností každého místního vedoucího, aby vše, co by tam mělo být pro lidi, skutečně fungovalo,“ pravil Zelenskyj.

Poté poděkoval Evropské unii za to, že se rozhodla poskytnout Ukrajině dalších 2,5 miliardy eur.

Prozradil, že vyznamenal dalších 216 příslušníků ozbrojených sil. „Zvláště bych chtěl vyzdvihnout bojovníky 71. samostatné myslivecké brigády a 24. útočného praporu Aidar za jejich statečnost a efektivitu při ničení nepřítele a vedení protiofenzivních akcí. Stejně tak pohraničníky Lvovského a Mohylivsko-podolského oddílu, kteří se zuřivě zapojili do obrany Bachmutského a Avdijivského směru. Děkujeme vám, bojovníci!“ Nakonec přidal rozloučení „sláva Ukrajině“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Erik Best: Smlouva s USA? Toto je za tím. Mnohem víc

8:41 Erik Best: Smlouva s USA? Toto je za tím. Mnohem víc

V pořadu Aby bylo jasno moderátorky Jany Bobošíkové byl hostem politický analytik Erik Best. Zaměřil…