Zeman velice zklamal Sašu Vondru. Víme jak

08.10.2013 7:07

Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Izraele kromě plánů na stěhování ambasády zaujal i výzvou, aby cizinci používali pro naši zemi anglický výraz „Czechia“. Ne všem se tím ale zavděčil. Třeba exministr Alexandr Vondra by raději viděl úplně jiné označení.

Zeman velice zklamal Sašu Vondru. Víme jak
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman a Šimon Perés během slavnostního ceremoniálu

„Jsem velmi šťastný, že jste použil termín „Czechia“ jako já. Používám výraz Czechia, protože zní krásně a je kratší, než chladný název Česká republika,“ uvedl prezident Zeman při setkání se svým izraelským kolegou Šimonem Perésem.

Podle MF DNES však svět stále používá spíše označení „Czech republic“, které z nás prý dělá tak trochu exoty. Drtivá většina států má totiž vedle oficiálního názvu i neoficiální jednoslovné označení, kterým je lidé označují.

Právě proto vzniklo občanské sdružení Česko/Czechia, které usiluje o prosazení tohoto jednoslovného označení. Představitelka tohoto sdružení Eva Horová je pochopitelně ze Zemanových slov nadšená. „Prezident Zeman je první významný představitel státu, který se nebojí zaujmout jasné stanovisko ve věci, za kterou bojujeme dvacet let,“ uvedla.

Jiní však Zemanovým označením uspokojeni nejsou. Třeba bývalý diplomat a ministr Alexandr Vondra by raději volil jiné označení. „Vždy jsem se klonil k pojmenování Czechland nebo Czechlands. Czechia mi zní jako Russia či Bulgaria, to druhé jako  Poland, Finland, Ireland či Netherlands. To je lepší asociace. Ale hlavně, že ministerstvo zahraničí nenavrhuje Czechistan,“ oglosoval nápad Vondra.

Stejný název jako on by volil i velvyslanec a bývalý politik Michael Žantovský. „Odpovídal by víc historicky a určitě by se líbil víc i Moravanům,“ myslí si.    


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…