Zrůdnost. Vystrčil si brousí zuby. Nemocný prezident, co jsme to za lidi? Žantovský vzpomněl, jaké to bylo s Havlem

16.10.2021 7:46 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Navzdory nejrůznějším komentářům a rozborům chybí důkladná analýza zahraničně-politického rozměru našich voleb. „Dáváme bianco šek nadnárodním organizacím, aby za nás rozhodovaly ve věci zahraniční politiky. To se líbí v Bruselu, protože nová exekutiva bude pravděpodobně probruselská,“ upozorňuje Petr Žantovský. Do mediálního přehledu tentokrát zahrnul i zrůdnost lékařů vyjadřujících se ke zdravotnímu stavu hlavy státu, ale také lačnost Pirátů po prachách, trafikách a moci, i když jim voliči dali najevo, že o ně nestojí.

Zrůdnost. Vystrčil si brousí zuby. Nemocný prezident, co jsme to za lidi? Žantovský vzpomněl, jaké to bylo s Havlem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Anketa

Chcete Andreje Babiše za příštího prezidenta?

69%
19%
hlasovalo: 40922 lidí
Ničím jiným než ohlasem na výsledky voleb nemůže zahájit pravidelný přehled mediálních zajímavostí. „Větší část českých médií tleská vítězům v postavách pana Fialy, paní Pekarové, pana Jurečky a dalších. Ta menší část je rozdělena na ty, kteří vyčkávají, jak to dopadne, protože není jasné, jak to bude s Piráty. K tomu se ale ještě v závěru dostaneme. A také neví, jestli nakonec přece jenom prezident nedá první pokus dosavadnímu premiérovi Babišovi, ačkoli ten se nechal slyšet, že by ho nepřijal. Tak to je takový vyčkávací postoj. Potom jsou některá alternativní média, která se staví k výsledku voleb velmi kriticky. Já svůj drobný komentář k nim začnu tím, že je třeba je respektovat, je to vůle lidu. Je to vůle těch lidí, kteří sebrali sílu, chuť, odvahu, motivaci a došli hlasovat do volební místnosti,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

To byli občané, kteří se chtěli nějak podílet na rozhodování. „Nemohu je ani posuzovat, ani odsuzovat a v žádném případě pohrdat jejich hlasem. Můžu si klást otázky. Jedna otázka zní. ‚Je to, že byla volební účast 65 a půl procenta, dostatečně vypovídající?‘ U senátních voleb je to jasné. Tam je volební účast dvacet procent, ve druhém kole i méně, to je zcela neprůkazné a mandáty jsou v podstatě na vodě. Tady je mandát podstatně silnější. A my si můžeme jenom říkat, že zhruba 2,8 milionu voličů nevyužilo své právo zúčastnit se těchto voleb a hlasy 1,1 milionu voličů propadly. A to znamená, že jejich hlasy někde chybí. A je otázka kde. Pochopitelně se všichni zamýšlejí nad tím, co se to stalo, že nám zmizela z Parlamentu tzv. tradiční levice, tedy komunisté a sociální demokraté. Ale ona nám tam přibyla nová levice,“ upozorňuje mediální analytik.

Nová vláda bude dělat politiku nadiktovanou z Bruselu

Tou ale nemyslí Pirátskou stranu, které to bývá stále předhazováno. „Podle mě nová levice je ODS. Nová levice je TOP 09. Nová levice je KDU-ČSL. To jsou v podstatě levicové strany, které jsou navěšené na euro-bruselské tlampače a budou, pokud budou mít tu vládní příležitost a zřejmě ano, dělat politiku, kterou dostanou nadiktovanou. Toto je hlavní změna. Myslím, že zásadní zjištění z těch voleb je dáno tím, co pravil – tuším, že – pan Vondra z ODS, když se ho tázali, zda bude ODS trvat na ministerstvu zahraničí, kam byl on původně pretendován. Odpověď byla taková, že není třeba, aby ODS měla ministerstvo zahraničí, protože vztahy k EU obstará budoucí pan premiér Fiala a to ostatní není tak důležité. A to je právě základní problém těchto voleb, kterému se skoro žádný médius nevěnuje, a sice zahraniční politika,“ poznamenává Petr Žantovský.

Poukazuje na to, že se všichni zabýváme tím, že nám krachují dodavatelé energie, že se zdražuje a podobně. „Ale to má velký mezinárodní kontext. Tomu se, bohužel, skoro žádní novináři nevěnují, což je velká chyba. Jde o to, že my se touto vládou, pokud bude tato vláda Spolu a PirSTAN, fixujeme jak nejúčinnějším lepidlem naprosto napevno na zahraniční politiku nebo orientaci Evropské unie, případně NATO, a zbavujeme se dobrovolně jakékoli vlastní iniciativy v zahraniční politice. Prostě dáváme bianco šek těm nadnárodním organizacím, aby za nás rozhodovaly ve věci zahraniční politiky. A to je velký problém, který se teď pochopitelně líbí v Bruselu, protože jsou o to silnější, když nová exekutiva bude pravděpodobně probruselská, ale nemůže se líbit většině občanů této země,“ domnívá se mediální odborník.

Chybí analýza zahraničně-politického rozměru našich voleb

V této úvaze vychází z různých průzkumů, jejichž výsledky naznačují, že většina není nasměrovaná na notu ryze unijní nebo notu NATO. „To vyvolá do budoucna velký vnitřní konflikt mezi různými silami nejenom politickými, ale i zájmovými. A bude to problém. Mluvím o tom v Týdnu v médiích proto, že mi chybí pořádná a důkladná analýza tohoto zahraničně-politického rozměru našich voleb. Jediný, pokud vím, kdo tuto analýzu provedl, byl na svém webu Radim Valenčík, ale nikde jinde jsem ji v nějaké zásadní podobě nezaregistroval. A v jedné, velmi zajímavé, studii se jí na Neviditelném psu věnoval Pavel Chrastina, který se zabýval otázkou neomarxismu a všech těch souvisejících věcí. Ale ryze touto zahraničně-politickou záležitostí se nezabýval téměř nikdo. A už vůbec ne nikdo z mainstreamových médií. A to jim mám velmi za zlé,“ říká Petr Žantovský.

Druhé téma otvírá konstatováním, že se dostáváme do situace, kdy novinářská senzace je důležitější než lidský život a úcta k němu. „Známe americké tradiční novinářské úsloví, že zpráva není, když pes pokouše pána, ale zpráva je až tehdy, když pán pokouše psa. To je taková metafora k tomu bulvárnímu pojetí zpravodajství a k senzacechtivému informování. A teď najednou máme příležitost vidět, jak se média staví k problému jménem prezidentova nemoc a jeho hospitalizace. Všiml jsem si na mnoha různých místech srovnávání s érou Václava Havla, který fungoval ve čtyřech mandátech, během nichž strávil v různých zdravotnických zařízeních velkou spoustu času. Nikdo nikdy mu to však nezazlíval. Nepamatuji si na jedinou debatu o tom, jak pan Havel úřaduje z nějaké nemocnice. Srovnejme to s Milošem Zemanem, který je nenáviděn všemi mainstreamovými médii i řadou jiných,“ doporučuje mediální analytik.

Zrůdnost od lékařů, kterou po nich další už jen papouškují

Najednou se hodí ukazovat na něj prstem: „Podívejte se na něj, je neschopný, nemůže vykonávat funkci, měl by se jí vzdát, nebo by měl být zbaven podle článku 66 Ústavy pravomocí a rozhodovat už se má bez něj“. „To se samozřejmě strašně líbí pánům Vystrčilům a podobným, kteří už si brousí zuby. Ale zase tady chybí jeden zásadní pohled, a to je ten etický. Jestliže je prezident nemocen, tak si jako každý jiný člověk zaslouží maximální ohled a maximální podporu celého okolí. Jestliže nejsme schopni věnovat empatii člověku, který potřebuje pomoc a potřebuje solidaritu, tak co jsme to za lidi? To je jednoduchá otázka. Můžu mít vůči panu prezidentovi tisíc a jednu věcnou výhradu a nesouhlasit s ním, ale je to člověk, který je ve zdravotním problému. A to, co provozují lidé jako Džamila Stehlíková nebo Martin Jan Stránský v médiích, mi přijde jako zrůdnost,“ přiznává pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Anketa

Věříte, že je prezident Zeman ve stavu, kdy není schopen ničeho?

16%
hlasovalo: 33313 lidí
Vadí mu, že zmínění lékaři vyslovují svoje názory na zdraví člověka, kterého zblízka neviděli nikdy nebo už hodně dlouho ne. „A také mi to přijde jako pokus o nějaké self-promo těch lidí. Nevím, proč to má zapotřebí Stehlíková, protože ta už nikdy žádnou ministryní nebude, aspoň doufám. Proč to má zapotřebí pan Stránský, to chápu, protože je navěšen na různé mezinárodní neziskové a jiné zdroje a nadační aktivity a potřebuje se ukazovat. Ale je to strašná nemravnost, co se tu mezitím stalo, co se stalo s naším národem. Proč to trpíme? Jak je možné, že těmto lidem skáčeme na tento levný špek? Nějaká Stehlíková, psychiatrička, vyskočí jako čertík z krabičky a prohlásí, že Zeman je dementní a neschopný výkonu funkce. A všechna ta Fóra24 a jim podobná média to papouškují a odpichují se od toho jako od jakéhosi odborného relevantního pramene. Ale ta paní ho neviděla. Mluví o někom, koho zná z televize, a neví o něm vůbec nic,“ zdůrazňuje mediální odborník.

Voliči dali jasně najevo, co si o budoucnosti s Piráty myslí

Rodačka z Kazachstánu, která vystudovala před 35 lety medicínu v Moskvě, by měla vrátit diplom a zrušit Hippokratovu přísahu. „Kde to jsme, že nejsme schopni to těm lidem připomenout? To jsou jejich povinnosti, jsou to lékaři. Vůbec to nechápu a je mi to velmi odporné. Jiná věc je, jestli pan prezident bude konat ve věci pověření k sestavení vlády tak, jak kdysi slíbil, že ho dá šéfovi z voleb vzešlé nejsilnější strany, tedy Andreji Babišovi. To nechci posuzovat, ani mu nechci radit. Ale ta první možnost by byla jen takovým krokem do tmy a nakročením k vládě bez důvěry bůhví na kolik měsíců. Jde o situaci, kterou má Miloš Zeman nacvičenou z doby Rusnokovy vlády. Ale měli jsme i vládu bez důvěry pana Topolánka v roce 2006. Je to standardní demokratický mechanismus, ale v situaci, kdy koalice dvou koalic má sto osm poslanců, by to byla jen schválnost. Ale nechám si to pro sebe, protože pan prezident je nemocný a já mu držím palce“ podotýká Petr Žantovský.

Mikuláš Ferjenčík

  • Piráti
  • Právě jsem se vrátil z Parlamentu.

Na závěr přejděme ke straně, jejíž dosluhující poslanec vykřikoval od sněmovního pultíku tři dny před volbami směrem k hnutí ANO, že v Praze dostane od jeho Pirátské strany nakládačku. Voliči vyvedli nebohého Mikuláše Ferjenčíka z omylu. Z hlavního města poslali do Sněmovny dva jeho spolustraníky, zatímco z hnutí ANO pět. „Piráti jsou zázračný úkaz na naší politické scéně včetně mediálních ohlasů na jejich působení. Viděli jsme v posledním půlroce, jak jim média šla na ruku, jak bez sebemenší pochyby hodnotila pana Bartoše jako premiéra a velmi velebila tu jeho kohortu pana Ferjenčíka, paní Richterovou, pana Michálka a spoustu dalších. To měla být ta naše budoucnost. Voliči ale velice jasně ukázali, co si o budoucnosti s Piráty myslí. To, že je odměnili pouhými čtyřmi mandáty, je zcela jasný vzkaz od voličů, že je nechtějí,“ připomíná mediální analytik.

Chceme prachy. Chceme trafiky. I když o nás voliči nestojí

Pro debakl Pirátů v Praze, kde měli uštědřit nakládačku hnutí ANO, nabízí vysvětlení. „Možná to je proto, že v ní mají pirátského primátora, který dělá jednu botu za druhou. Lidé to vidí, lidi to omezuje, lidem to zkracuje jejich možnosti svobody, tak proč by je volili. A mě na tom fascinuje ta neuvěřitelná nehoráznost Pirátské strany, která šponuje své požadavky na své zastoupení v nové vládě. Nejprve nasadila dvě jména do vlády se STAN a s budoucím koaličním partnerem, ale teď už mluví o třech, protože podle nějaké dohody se STAN mají nárok na rovné obsazení vládních postů. Ale opět dodávám, že přece voliči dali jasně najevo svým hlasováním, že Piráty v Parlamentu v zásadě nechtějí. Tak o co se teď Piráti perou? Nu já odpovím: ‚O trafiky‘. To je přesně to, o čem oni mluvili celou dobu, že budou proti tomu, že budou kritizovat a že budou tvrdí,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

To bylo od nich sympatické, že budou velmi nekompromisně hodnotit trafikanty, kteří jsou v politice jenom proto, aby dosáhli nějakých pozic. „A najednou jsou přesně v téhle situaci. Oni neprošli touto ‚uličkou odvahy‘, jak napsal Jiří Mahen, ale ukázali se bez škrabošky jenom s holou tváří. A ta jejich holá tvář říká: ‚My chceme prachy, my chceme trafiky, my chceme funkce, my chceme vliv, my chceme moc navzdory tomu, že nás voliči vyautovali a nechtějí nás‘. Jde o velice důležitý signál z povolebního vyjednávání, abychom nepropadali naivním představám o tom, kdo je ten svatý, kdo je ten dobrý a kdo je ten zlý. Je to hlavně vzkaz pro naše média, neboť dláždila zlatými dlažebními kostkami cestu partaji, která nakonec získala čtyři mandáty ve Sněmovně. To je velmi ostudné sdělení o našich mainstreamových médiích,“ míní mediální odborník.

Dnes si neodpustí doušku, která se vztahuje – jak jinak – k volbám. K ní ho inspirovala slova předsedy STAN Víta Rakušana z titulku jeho rozhovoru pro Seznam Zprávy: Očistíme úřady od lidí, kteří sloužili holdingu. „To svůdné slovo očišťovat. Odkud je známe?“ glosuje Petr Žantovský na závěr dnešního dílu Týdne v médiích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…