Alena Vitásková: Boj proti energetické chudobě

22.11.2021 11:04

Energie nemohou být luxusním zbožím

Alena Vitásková: Boj proti energetické chudobě
Foto: archiv
Popisek: Alena Vitásková

Vážení přátelé,

jako bývalá předsedkyně ERÚ, nyní předsedkyně IAV (ochrana lidských práv a svobod) VYZÝVÁM odborníky v oblasti energetiky ke spolupráci a pomoci v řešení energetické krize.

Dramatické události v energetice z posledního období, vyžadují rázná a odpovědná, nikoliv populistická řešení. Zdražování, dopad na občany i firmy, roztáčení inflační spirály, hrozící nedostatek energií, hrozící blackout nemůže nadále nechat odborníky, kteří se celý svůj život v tomto sektoru pohybovali, bez reakce. Nemůžeme nečinně přihlížet, psát stanoviska a upozorňovat na energetickou chudobu. Opakovaně slyšíme, „že nikdo za nic nemůže“. Nechceme se s politiky přít, prosazovat názor jedné či jiné strany, zájmové skupiny. Nechceme, aby energetická bezpečnost a přístup občanů k energiím byl brán jako politický boj. Nyní již nejde o politiku, ale o důstojné přežití národa.

Pracovní skupina odborníků (vyzvána IAV) chce přispět odbornými názory a konstruktivními návrhy na řešení situace a odvrácení hrozby, která nás již v oblasti energetiky zasahuje. V této krizové situaci nelze navrhovat energetické koncepce a vyčkávat léta na jejich naplnění. Nyní musí být přijato řešení a urychlené kroky k ochraně spotřebitelů. Není možné „podvedené“ spotřebitele odkázat na soud, aby se domáhali svých práv.

Poté se budeme zabývat vyhodnocením jednotlivých kroků, které v energetice byly v posledních létech přijaty. Tyto změny a jejich přínos, či opak, nebyly nikdy kvantifikovány a popsány. Bezhlavě se přijímala další opatření. Na základě vyhodnocení mohou být tyto kroky upraveny, korigovány, či v plném rozsahu změněny. Stejně tak jako stanoviska k projektu „green dealu“.

Pracovní tým, který vzniká pro pomoc spotřebitelům v energetice věří, že bude partnerem pro politiky, kteří mají kompetence sjednat urychleně nápravu a dalšími kroky k nápravě energetiky se zabývat.

Naším prvním cílem je pomoci spotřebitelům, účastníkům energetického trhu, kteří se především v posledním období ve velkém rozsahu dostali do nesnází z důvodů krachujících obchodníků s energiemi.

Ing. Alena Vitásková – bývalá předsedkyně ERÚ, předsedkyně IAV

Hlučín 20. 11. 2021

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

nová totalita

Četl jsem zde váš článek i článek o tom, co Strach říkal a je to svatá pravda. Tato vláda se opravdu snaží umlčet a potlačit jakékoliv jiné názory, lidi, kteří je mají často dost nevybíravě nálepkuje. Kam myslíte, že to povede dál? Nastane nová totalita jak tvrdí Babiš? Myslíte, že tento rozjetý vla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Návrat pesimismu

15:49 Petr Dufek: Návrat pesimismu

Podle dnes zveřejněných údajů statistického úřadu se nálada v české ekonomice v září zhoršila.. A to…