Asociace romských podnikatelů a spolků: Dejte přednost Romům před pracovníky ze zahraničí

11.06.2018 15:16

Asociace romských podnikatelů zaslala otevřený dopis ministrům. Vyzývá je, aby dali přednost nezaměstnaným Romům před nekvalifikovanou pracovní silou ze zahraničí.

Asociace romských podnikatelů a spolků: Dejte přednost Romům před pracovníky ze zahraničí
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Les, ilustrační foto

Otevřeným dopisem dnes Asociace reagovala na vyjádření ministra zemědělství Jiřího Milka a životního prostředí Richarda Brabce o nutnosti řešit kalamitní kůrovcovou situaci rychlým zajištěním nekvalifikovaných pracovníků ze zahraničí. Asociace zároveň oběma ministrům nabídla tisíc romských pracovníků, kteří se mohou do odstraňování kalamitní kůrovcové situace v českých lesích zapojit. Jedná se o pracovníky prověřených firem, kteří jsou v důsledku nedostatku pracovních příležitostí dlouhodobě evidovaní na úřadech práce a závislí na sociálních dávkách.

„Vyjádření ministrů Richarda Brabce a Jiřího Milka a potažmo i premiéra Andreje Babiše, že je potřeba rychle do republiky dostat tisíce nekvalifikovaných pracovníků ze zahraničí, když na úřadech práce jsou stovky ne-li dokonce tisíce dlouhodobě nezaměstnaných Romů, kterým tuto práci napřímo nikdo nenabídl, se nám nelíbí. Vyzvali jsme proto ministry, aby se na nás v případě zájmu o kvalifikovanou pracovní sílu obrátili. Rádi jim potřebné pracovníky dodáme. Nyní čekáme na jejich reakci,“ říká prezident Asociace romských podnikatelů a spolků ČR Vladimír Leško s tím, že je potřeba dát Romům příležitost, aby měli stejné šance získat zaměstnání jako většinová populace, nemuseli pracovat na černo a mohli mít jistotu slušného zaměstnání a pravidelného výdělku. Asociace zároveň ministry v dopise vyzvala, aby dali firmám, které Asociace sdružuje, příležitost podílet se na veřejných zakázkách a zakázkách malého rozsahu, o nichž ve většině případů vůbec nevědí, a dali tak šanci dlouhodobě nezaměstnaným a registrovaným na úřadech práce zapojit se plnohodnotně na trhu práce.

„Chtěli bychom, aby naše firmy získávaly práci a zakázky napřímo, ne přes drahé a nevýhodné zprostředkovatelské agentury, které nám nechtějí za práci odpovídajícím způsobem zaplatit. Již nyní úspěšně a ku spokojenosti obou stran spolupracujeme se státními podniky Správa železniční dopravní cesty, Ředitelství silnic a dálnic a České dráhy. Velice si toho vážíme a moc za to vedení těchto podniků, která nám dala příležitost – zejména generálnímu řediteli SŽDC Jiřímu Svobodovi – děkujeme. Do budoucna bychom byli rádi, kdybychom dostávali příležitosti i od dalších firem a státních podniků, ale i měst a obcí po celé České republice. Rádi bychom se účastnili výběrových řízení na veřejné zakázky, jimiž bychom mohli zaměstnat stovky i tisíce dlouhodobě nezaměstnaných Romů na úřadech práce po celé republice. K úspěšnému soutěžení takovýchto veřejných zakázek je ale nutné zohlednit i sociální aspekt a nastavit podle toho pravidla zadávání veřejných zakázek. Stejně tak i v případě zakázek malého rozsahu, o nichž – jak již bylo zmíněno – se mnohdy vůbec nedozvíme. Přitom by jen stačilo, aby si nás podniky zařadily na seznam firem, u nichž běžně poptávají některé konkrétní práce,“ vysvětluje Vladimír Leško z Asociace romských podnikatelů a spolků ČR a dodává: „Nechceme podporovat švarc systém, nechceme pracovat na černo, přesto jsou mnozí z nás k tomu zaměstnavateli a zprostředkovatelskými agenturami nuceni. Nelegální práce má negativní důsledky jak pro nás, tak i pro stát. Ať už jde o chybějící odvody do daňového systému, neodvádění pojistného na sociální zabezpečení, zdravotní pojištění či dlouhodobé zatěžování sociálního systému. Pro samotné Romy jde zejména o problém v podobě nedůstojného bydlení na ubytovnách dotovaných státem, nedostatečné životní úrovně, demotivace k řádnému vzdělávání, kriminality a v neposlední řadě i zhoršující se pohled majoritní společnosti na romskou minoritu,“ vypočítává Vladimír Leško.

Dát práci Asociaci romských podnikatelů a spolků ČR znamená dát práci mnoha prověřeným firmám zaměstnávajícím Romy, tedy lidi z úřadů práce a lidi těžko umístitelné na trhu práce, kteří ale nechtějí žít jen ze sociálních dávek. Lidi, kteří chtějí pracovat, ale potřebují být také za odvedenou práci řádně a odpovídajícím způsobem zaplaceni, aby mohli důstojně bydlet, měli motivaci posílat své děti do školy a dále se vzdělávat. „I my jsme občany tohoto státu a chceme být jeho plnohodnotnou součástí. Dejte nám příležitost,“ dodává na závěr V. Leško.

reklama

autor: PV

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

10:35 „Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

Už pátý díl cyklu o lecčems a mnohém, který měl premiéru na YouTube kanálu Vladimíra Franty a obsaho…