Erika Magdalena Peprná: Epidemie moderní doby. Migrénu lze léčit, nejen “potlačit”

18.10.2015 12:18 | Zprávy

Erika Magdalena Peprná (před sňatkem Hájková, nejde tedy o žertovný pseudonym) shrnuje zkušenosti s léčením - nikoli jen potlačováním příznaků - nemoci, která trápí milion občanů naší republiky

Erika Magdalena Peprná: Epidemie moderní doby. Migrénu lze léčit, nejen “potlačit”
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

Mimo hlasitě proklamovaných (a protěžovaných) minorit žije v zemích českých mnoho menšin “odvěkých”, na které nikdo ohledy nebere - ba dokonce je leckdy utlouká do bezvědomí (a závislosti) prášky, protože se jejich “ne-moc” zrovna nehodí nikomu mocnému do krámu. Jednou z takových “tichých menšin” jsou lidé trpící migrénou. A je to pořádný zástup - někde mezi dvaceti až třiceti procenty žen…

Jejich mimořádně nepříjemná nemoc je pro oficiální medicínu - a často i pro ně samé - naprostou záhadou, ačkoli se to obecně nepřiznává. Mohou ale se svou nešťastnou situací vůbec něco dělat?

Léčit migrénu?

Je jasné, že migréna není žádná bolest hlavy ze starých vtipů, v nichž se obvykle vyskytovala slova “dnes ne, miláčku” - ačkoli skutečně trápí podstatně častěji ženy, než muže. Jde o záchvaty úporné, obvykle jednostranné, bolesti hlavy, doprovázené dalšími příznaky, které dokáží postiženou osobu spolehlivě uzemnit a zbavit chuti pracovat, studovat a vůbe jakkoli smysluplně žít na několik hodin až dní. Podle statistik jí v dnešní době trpí až milion Čechů - číslo natolik velké, že dokonce přimělo neurology vyhlásit “rok migrény”.

Celkem zajímavé, uvážíme-li, že lékaři v podstatě na nemoc neznají lék: zůstaneme-li u zdroje v dnešní době “nejjoficiálnějšího” (jenžv podstatě opakuje slova většiny lékařů, kteří se na dané téma vyjadřují v méně i více odborných publikacích), třeba taková wikipedie pokládá za “léčbu” jen potlačování příznaků a natvrdo přiznává, že nikdo z odborné veřejnosti neví doopravdy, o co jde:

“Přesné mechanismy migrény nejsou známy, má se však za to, že se jedná o neurovaskulární poruchu… V iniciální fázi léčby se doporučují jednoduchá analgetika, jako je například ibuprofen a paracetamol proti bolestem hlavy, a antiemetika proti nevolnosti; svou roli hraje i vyhýbání se spouštěcím faktorům.”

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koncesionářské poplatky

Dobrý den, pane Nachere. Samozřejmě vím, že jste proti zvýšení koncesionářských poplatků, a pokud to dobře chápu, tak když budete u moci, tak je opět snížíte? A neuvažujete o jejich úplném zrušení? Já netvrdím, že se třeba na nějaké pořady na ČT nekoukám, ale pokud jde o zpravodajství rozhodně mi ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček:  Co se to děje v Německu?

15:49 Ivo Strejček: Co se to děje v Německu?

Denní glosa Ivo Strejčka