František Táborský: Okénko trhu

07.03.2018 18:27

Podle výsledku únorového průzkumu ADP trhu práce vzrostla americká zaměstnanost v soukromém sektoru o 235 tis., čímž výrazně překonala očekávání trhu.

František Táborský: Okénko trhu
Foto: dotfox.cz
Popisek: Peníze

Odhad týmu RBI byl výrazně blíže realitě, což podporuje i naše pozitivní očekávání ohledně páteční oficiální statistiky z amerického trhu práce, podle které v minulém měsíci vzrostly mzdy nejrychleji od krize (2,9 % r/r) a pozitivně tak překvapily trh. Rychlejší růst mezd naznačuje zrychlení inflace v následujících čtvrtletích a napovídá trhu, že utahování měnové politiky bude rychlejší, než si na začátku roku myslel. S tímto vývojem počítala už naše lednová strategie. Od té doby se trh posunul od jednoho zvýšení sazeb v tomto roce ke třem. Očekáváme, že pokud se dobrý stav amerického trhu práce potvrdí, bude se trh dále posouvat ke čtyřem zvýšením, s kterými i počítá aktuální prognóza týmu RBI. Pro páteční statistiku počítáme s přírůstkem 237 tis. pracovních míst, zatímco trh odhaduje pouze 200 tis.

Včera oznámil svou rezignaci G. Cohn, hlavní ekonomický poradce amerického prezidenta D. Trumpa, poté co prohrál svůj souboj s prezidentem ohledně zavádění omezení dovozu do USA (více na https://goo.gl/H28VMr). Bývalý poradce, který ještě nedávno byl hlavním kandidátem na šéfa Fedu, tak negativně překvapil republikánskou stranu ale i privátní sektor, kteří právě v něj vkládali své naděje, že přesvědčí prezidenta o nesprávnosti nedávných rozhodnutí. Další odchod blízkého člověka prezidenta tak zapadá do série personálních změn v Bílém domě, které vrhají pocit chaosu na americkou administrativu a jsou negativní zprávou pro trhy. 

Americký dolar během včerejšího dne prudce oslabil a dnes si k tomu ještě připsal mírné ztráty. V současnosti se obchoduje na úrovni EUR/USD 1,241a je tak nejslabší od poloviny února. Dolar na jedné straně reaguje na náznak uvolnění vztahů mezi Severní a Jižní Koreou a snížení rizikové averze v regionu, na straně druhé se do kurzu promítá nejistota z obchodních válek D. Trumpa se zbytkem světa.

Polská centrální banka opět ponechala úrokové sazby beze změny. I přes pozitivní data z ekonomiky zůstává bankovní rada neutrální a předpokládáme, že zvyšování sazeb bude ve hře až při zvyšování sazeb ECB v roce 2019. Dnes ve čtyři hodiny nás čeká ještě tisková konference bankovní rady, kde budou představeny důvody dnešního rozhodnutí včetně nové projekce budoucího vývoje. Polský zlotý během dneška oslabil a v současnosti se obchoduje na úrovni EUR/PLN 4,195. Vzhledem k dobrému stavu ekonomiky však očekáváme, že by zlotý měl opět posilovat až k 4,15 na konci března.

reklama

autor: PV

peníze za uprchlíky

Dobrý den, jasně, že by se mi jako občanovi ČR líbilo, kdyby nám EU platila za přijímání uprchlíků, jak navrhujete. Ale nejsem si jist, zda to není přesně to, co vlastně vyjednal Rakušan, tedy že kdo nepřijímá uprchlíky, tak na ně platí, a jestli není tento systém pro nás ve výsledku dost nevýhodný,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

10:35 „Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

Už pátý díl cyklu o lecčems a mnohém, který měl premiéru na YouTube kanálu Vladimíra Franty a obsaho…