Jan Ziegler: Katolické církvi kroměřížský zámek a zahrady právem patří

23.12.2013 16:30

Docela slyším ten řev nenávistných protikatolických fanatiků, co si to zase ta církev dovoluje, když konkrétně Arcibiskupství olomoucké požádalo o vrácení kroměřížského zámku a tamních světově proslulých zahrad, Podzámecké a Květné. Nic si nedovoluje, jenom právem chce zpátky to, co jí bylo komunistickými zločinci ukradeno.

Jan Ziegler: Katolické církvi kroměřížský zámek a zahrady právem patří
Foto: zamek-kromeriz.cz
Popisek: Kroměřížský zámek

Kroměřížský zámek původně hrad je v majetku olomouckého biskupství a do roku 1777 arcibiskupství od 12. století Obě úžasné nádherné zahrady vznikly rovněž zásluhou majitelů – olomouckých biskupů. Kroměřížská Květná zahrada patří vůbec mezi nejvýznamnější díla zahradní architektury na světě. Její hlavní část vznikla podle plánů císařského architekta Giovanni Pietro Tencally v letech 1665–1675 a z popudu olomouckého biskupa Karla II. hraběte z Lichtenstein-Castelcornu, který má velkou zásluhu na obnově Kroměříže zničené třicetiletou válkou.

Kroměřížský zámek je proslulý obrazem Apollon trestá Marsya od slavného benátského malíře Tiziana. Odborníci se shodují v tom, že se jedná o nejvzácnější umělecké dílo na území České republiky. Jeho cena se odhaduje řádově v miliardách korun. Jelikož však je, tak jako jiné obrazy ze zámecké obrazárny, v majetku olomouckého arcibiskupství, jeho prodej nehrozí a současný olomoucký arcibiskup Jan Graubner navíc není příznivcem ani jeho zápůjček do ciziny. Správně říká, že kdo jej chce vidět, ať se na něj přijede do Kroměříže podívat. Zásluhou katolické církve je tak v tomto hanáckém městě vidět krása, která ročně okouzluje desítky tisíc návštěvníků, a není tedy důvod, proč by se původní a po staletí dobře spravovaný majetek neměl vrátit původnímu církevnímu vlastníkovi.

Nedávno jsem navštívil expozici Středověké umění v Čechách a ve střední Evropě v Národní galerii v Anežském klášteře v Praze Na Františku. Snad u poloviny exponátů je uvedeno zapůjčeno tou a tou církevní institucí, arcibiskupstvími, biskupstvími, řády, farnostmi atd. Katolická církev stála v původu i mnoha dalších exponátů a tedy nebýt katolíků, nebylo by v Anežském klášteře prakticky co vystavovat. Už evangelík František Palacký tvrdil, že katolická církev toho více dobrého než zlého pro český národ udělala a tenhle výrok od jedné z nejvýznamnějších českých osobností a nekatolíka má jistě svoji váhu.

Je dobré si také připomenout, že anežský klášter se špitálem patřil původně klariskám. Jeho první abatyší a zakladatelkou byla královská dcera svatá Anežka Přemyslovna, která se zde spolu s dalšími řádovými sestrami starala o chudé a nemocné lidi.     

Na závěr musím souhlasit s výrokem Jaromíra Mayera ve facebookové skupině Komunismus je zločinná ideologie: „Církevní restituce odmítají všichni, kteří nevidí dál, než za hranici zítřejšího dne.“ Já dodávám, také všichni ti, kteří zaslepení fanatismem, komunistickou lží a nenávisti neznají a nechtějí znát skutečnou historii, jež je o dost jiná než rudé výmysly.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Užitečnost veřejnoprávních médií

Kde jste přišel na to, že většina společnosti považuje veřejnoprávní média za užitečná a souhlasí s platbami za ně? Dle mého názoru je to lež. Neznám jediného člověka ve svém okolí (stovky lidí), který by s vaším názorem souhlasil. Kdyby se udělalo referendum zda platit, či ne, koncesionářské poplat...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Trampoty matky samoživitelky

11:24 Zdeněk Jemelík: Trampoty matky samoživitelky

Do oboru působnosti spolku Chamurappi, z.s., patří také podpora žadatelů o podmíněné propuštění z vě…