Jaroslav Michal: Komedie o boji proti cigaretám může pokračovat

22.02.2016 14:09

Je až s podivem, že v době uprchlické krize a dalších “nebezpečných” událostí, jako je příklon naší zahraniční politiky zpátky ze západu na východ, únik utajovaných informací, neřešená ukrajinská krize, odchod Británie z EU se všemi českými dopady, domácí problémy v nemocnicích s nedostatkem zdravotnického personálu anebo ve školách se šikanou a se začleněním všech dětí do běžného společného vzdělávání, se u nás stále ještě řeší věci nepodstatné jako je absolutní zákaz kouření.

Jaroslav Michal: Komedie o boji proti cigaretám může pokračovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cigarety

Boj o protikuřácký zákon je zbytečný

Přijetí tohoto protikuřáckého zákona se přitom neuvěřitelně vleče, podle plánů vlády měl už platit od letošního ledna, a zbytečně odvrací pozornost od věcí daleko důležitějších. Navrhovaný zákon proti kouření se sice už, asi s ročním zpožděním, projednává v parlamentních výborech, ale konec je ještě v nedohlednu.

Boj, který se o kouření vede, připomíná bratrovražednou válku. Přitom zcela zbytečně. V současnosti platná legislativa, která omezuje v restauracích nebezpečné kouření, je na úrovni s námi sousedících států uprostřed Evropy a Brusel zatím  žádné zpřísnění zákazu cigaret nevyžaduje. Naše vládní garnitura se ale rozhodla zákazy kouření zpřísnit a vyvzdorovat si zákon nový, nejpřísnější z celé Evropy. Známá pravda, že zákazy, a to i ty absolutní, nikdy nic dlouhodobě nevyřeší, nikoho nezajímá. Přitom v restauracích, kde se podává jídlo, se už nekouří téměř nikde, přidávají se i nekuřácké kavárny a čajovny. A to vše bez nových vládních zákazů. Nový zákon je úplně zbytečný, shodují se často i restauratéři a hospodští z menších měst a vesnic. Uvědomuje si to zřejmě i stále více politiků. I proto se v parlamentu očekává ještě živá a dlouhá debata o tomto zbytečném novém zákoně, a to nezávisle na stranické příslušnosti jednotlivých poslanců.

Do sněmovny dva podobné zákony

Sněmovna by měla schválit zákaz kouření v restauracích, barech, kavárnách, vinárnách a dalších podobných zařízeních. Poslancům to sice doporučil zdravotnický výbor, ale už zde, ve výboru, který by se měl nejvíce starat o naše zdraví, to nebylo tak jednoduché. Předlohu podpořilo 18 z 21 přítomných členů výboru, proti hlasoval Marek Benda z ODS. Sociální demokrat Jiří Běhounek a občanský demokrat Bohuslav Svoboda se hlasování zdrželi.

Výbor nepodpořil Běhounkův návrh, podle kterého by si hostinští mohli stejně jako nyní vybrat, zda bude jejich zařízení nekuřácké nebo kuřácké. Neuspěl ani Benda s požadavkem, jenž by dal provozovatelům možnost zřídit v podniku zcela oddělenou kuřárnu. "Pokládám za nesmysl vytlačit kuřáky za každou cenu ven," argumentoval Benda.

Patrně nejrozsáhlejší debata se rozpoutala u elektronických cigaret. Běhounek, Jiří Koskuba a Igor Jakubčík (všichni ČSSD) je navrhovali povolit ve vnitřních prostorách sportovišť, kulturních zařízení a v restauracích. Určitou úlevu podpořili i bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a lidovec Vít Kaňkovský.

Komunistická členka zdravotního výboru Alena Nohavová se sice k zákonu kriticky vyjádřila při prvním projednávání, když mimo jiné řekla: „Obávám se, že vzhledem k tomu, že zákon plně vychází vstříc jen jedné ze stran sporu, nenajde ve sněmovně většinovou podporu. Ve vládním návrhu je obsažen absolutní zákaz kouření ve veřejných zařízeních. A to je právě předmětem sporu. Společnost i sněmovna je rozdělena na dva téměř nesmiřitelné tábory. Většina připomínek, které dostávám, ale zcela ignoruje argumenty protistrany. O zákonu se nevede dialog, ale dva zcela protichůdné monology,“ tvrdí Alena Nohavová. Nyní se ale zřejmě zařadila k mlčící většině, zákon nekritizovala a doporučila ke schválení.

Paradoxem i potvrzením, že poslanci v případě boje proti kouření zbytečně plýtvají svoje síly, je skutečnost, že zdravotní výbor sněmovny doporučil ke schválení ještě druhý podobný zákon, tentokrát z dílny poslanců ANO. Na program jednání sněmovny se tak opravdu mohou dostat dva návrhy zákonů s podobnou protikuřáckou tématikou.

Předloha poslanců z hnutí ANO je jednodušší, týká se jen kouření v restauracích a dostala na zdravotním výboru jen o jeden hlas méně než vládní předloha ministra zdravotnictví Němečka, který sice oprášil novelu od předchozího ministra zdravotnictví Leoše Hegera, ale prosazuje ji se svým týmem všemi silami tak, jako by šlo o jeho vlastní nenahraditelné dílo.  

Zdravotnický výbor to tak asi z důležitostí a jedinečností neviděl a podpořil sedmnácti hlasy z 21 přítomných členů i předlohu poslanců ANO.

Komedie na téma kouření či nekouření, svobody či nesvobody se rozhodnout, zda kouřit či nekouřit, může pokračovat. V boji už ale nejsou jen kuřáci a nekuřáci, ale i dva „rovnocenně zbytečné“ zákony, nejednotná vládní koalice řešící, který návrh zákona je lepší, a mnoho nesmiřitelných poslaneckých názorů, kde neplatí ani domluva uvnitř jednotlivých poslaneckých klubů.   

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…