Ladislav Jakl: Vláda končí, tak zrychluje

09.03.2025 13:05 | Glosa

Za zhruba 200 dnů u nás proběhnou volby do Poslanecké sněmovny. Nikdo dnes nemůže vědět, jak konkrétně dopadnou, ale podle všeho přinesou významné mocenské změny. Podle jednoho z posledních průzkumů veřejného mínění by síly dnešní vládní koalice získaly ne 105 mandátů, jako mají dnes, ale jen 68. To by byla změna od podlahy.

Ladislav Jakl: Vláda končí, tak zrychluje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl

Je ale velmi pravděpodobné, že nová vláda nebude sestavena v řádu dnů po volbách, spíše budeme rádi, když vznikne tak do Vánoc. Jednání o složení vedení Poslanecké sněmovny (bez jehož sestavení bude dosavadní kabinet vládnout bez jakéhokoli omezení a po něm pak v demisi až do jmenování vlády nové) a následně vyjednávání potenciálních koaličních partnerů nepůjdou zrovna hladce.

Současná vláda tak povládne určitě o dost déle než oněch asi 200 dnů. A větší část té doby se bude opírat o válcovací většinu v Poslanecké sněmovně. Pozornost veřejnosti je už nyní napřena směrem k volbám a ke spekulacím, co přijde po nich. V téhle vřavě však může zaniknout, jaká rozhodnutí se odehrají do té doby. Rozhodnutí, jejich cílem bude zabetonovat současné poměry a učinit mnohé jejich parametry nezvratnými nebo zvratnými jen obtížně.

Byli jsme toho svědky i v jiných zemích. Horečné změny na poslední chvíli v polské justici, které provedla tehdy končící první Tuskova vláda, vyvolávají ústavní a politické pnutí u severních sousedů ještě dnes. Byli jsme svědky i horečného rozhazování miliard dolarů ideovým spojencům odcházející Bidenovou vládou v USA.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…