Mirko Raduševič: Válka proti IS. Na čí straně je Rusko – šíité nebo sunnité?

20.10.2015 14:46 | Zprávy

Bombardováním v Sýrii se Rusko dostalo do složité situace mezi šíity a sunnity, a to podporou Bašára Asada, jehož režim je založen na alavistech (šíitská větev islámu). IS a Fronta an-Nusrá vyhlásily Rusku džihád. Stejně Turecko, Saúdská Arábie i další země Perského zálivu jsou pobouřeny.

Mirko Raduševič: Válka proti IS. Na čí straně je Rusko – šíité nebo sunnité?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

Ruské vedení si před bombardováním muselo být vědomo, že bombardování bude posuzováno v kontextu nepřátelských postojů mezi sunnity a šíity. V samotném Rusku a v zemích Střední Asie se tento krok intenzivně diskutuje. Zejména když tyto země nyní žijí v určitém napětí. Již dříve prezident Turkmenistánu Gurbanguly Berdymuhamedov jezdil za uzbeckým protějškem Karymovem do Taškentu na konzultace z obav, že Tálibán podnikne útok. Dnes, jeho obavy jsou ještě větší. Stejně vůdce Čečenců Ramzan Kadyrov reagoval na bombardování ovšem opačně, a to nabídkou, že se jeho vojsko účastní bojů v Sýrii, a to v pozemní operaci. Je to zejména severní Kavkaz, kde vzniká v ozbrojených složkách diskuze, zda zapojením Ruska do bojů v Sýrii znamená, že půjdou bojovat za šíity a alavisty proti sunnitům (viz).

Irácká putinománie a Putinovo prohlášení

Západ využívá příležitosti a útočí na nestrannost Ruska v muslimském světě. Například deník Le Parisien nazval Putina šíitem a dává k dobru povídačku, že se v Iráku, kde mimochodem je Putin velmi populární, se o Putinovi mezi lidem vypráví, že jeho otec byl šíitem pocházejícím z jihu Iráku. Zde se měl živit prodejem fíků (tin), a proto se mu přezdívalo Abu Tin a za druhé světové války se ocitl v Sovětském svaze, kde si vzal Rusku – blondýnu a zde se usadil. „Měli bychom dát Putinovi iráckou a syrskou státní příslušnost, protože nás miluje víc než naši vlastní politici, cituje deník jednoho iráckého studenta a další Iráčany a nazývá to iráckou „putinománií“, která se v posledních dnech rozvinula v Iráku v očekávání velkých nadějí a také proto, že zdejší lid byl zvyklý na velkou politickou osobnost, kterou nyní postrádá (viz).

O bombardování promluvil ruský prezident Vladimir Putin ve zvláštním rozhovoru v televizi Rossija (na hoře na snímku)  a nemohl se nevyhnout  problematice ruské podpory šíitů. Rozhovor lze více méně brát jako ruské oficiální prohlášení zemím světa: „Jedná se falešné nařknutí, špinavou hru. Neděláme rozdíl mezi šíiity a sunnity. V Rusku žije početné muslimské obyvatelstvo – tvoří deset procent populace. Jsou našimi občany stejně jako křesťané nebo židé. V žádném případě jsme se nechtěli angažováním v Sýrii zapojit do mezináboženského konfliktu. Jediným naším cílem je podpořit legitimní syrskou vládu a vytvořit podmínky k politickému řešení. Máme dobré vztahy s muslimskými zeměmi jak šíitského, tak sunnitského charakteru. Chováme k nim symaptie a chceme nadále rozvíjet dobré vztahy.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček:  Co se to děje v Německu?

15:49 Ivo Strejček: Co se to děje v Německu?

Denní glosa Ivo Strejčka