Miroslav Pavel: Dotace jsou zlo

04.06.2019 18:51

Nechci rozšiřovat řady těch, kteří Andreje Babiše a Agrofert v záležitosti dotací hájí, či naopak zatracují. Rád bych řekl velmi jednoduše: Dotace jsou zlo.

Miroslav Pavel: Dotace jsou zlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Deformují soutěž na trhu (někdo je dostane, někdo ne), nabízejí ideální prostor pro korupční jednání ať už v procesu přípravy jejich žádosti, nebo později při schvalování. A navíc – jak to teď právě zažíváme v přímém přenosu – mohou dobře posloužit jako nástroj politického nátlaku.

Především mám na mysli dotace z nadnárodních zdrojů, zejména z Evropské unie. Neměli bychom zapomínat, kde se prostředky na dotace berou. V případě EU jde jednoduše o peníze jednotlivých členských států, které je odesílají formou příspěvku do unijního rozpočtu. Tam se jich chopí zkušená byrokracie na evropské i národní úrovni. Kolik to asi stojí na mzdových a jiných nákladech? Něco samozřejmě zbyde, a o to se pak na národní úrovni tvrdě bojuje.

Rozumím, že na národní úrovni má stát mít možnost formou dotací něco podporovat. Třeba kulturu nebo energetické úspory. Ale podpora podnikatelských aktivit oklikou přes Evropskou unii je zhoubná. Zajímavé je, že v předvolební kampani s tím nikdo nepřišel. Tedy alespoň jsem si nevšiml.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinamiPublikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…