Nadační fond proti korupci: Tisk jízdních dokladů DPP. O čem kauza je?

08.02.2017 9:07

Společnost NEOGRAPH, a.s. v roce 2008 uzavřela s Dopravním podnikem hl. města Prahy (dále jen „DPP“) smlouvu na dodávku jízdních dokladů. Ovšem aby tuto smlouvu mohla uzavřít, musela již v roce 2007 uzavřít Smlouvu o poskytování poradenských a zprostředkovatelských služeb se společností COKEVILLE ASSETS Inc., organizační složka.

Nadační fond proti korupci: Tisk jízdních dokladů DPP. O čem kauza je?
Foto: nfpk.cz
Popisek: Nadační fond proti korupci

Té se společnost NEOGRAPH zavázala platit 17 haléřů za jeden lístek. Nic za to přitom nedostávala. V praxi to probíhalo tak, že DPP zaplatil 34 haléřů za jeden lístek společnosti NEOGRAPH, a ta z této částky předala 17 haléřů firmě COKEVILLE ASSETS Inc., organizační složka. Celkem takto společnosti COKEVILLE ASSETS Inc., organizační složka byla v letech 2008-2011 vyplacena částka cca 40 mil. Kč.

V roce 2006 uzavřel Ivo Rittig se společností COKEVILLE ASSETS Inc. (sídlo: Britské panenské ostrovy) poradenskou smlouvu, kde Ivo Rittig byl poradcem a náležela mu měsíční paušální odměna za poskytované služby 160 tis. EUR + 40% provize z příjmu, které získá společnost COKEVILLE ASSETS Inc. z obchodních transakcí, uskutečněných díky radám Ivo Rittiga.

NFPK získal dokumenty, které dokládají finanční transakce mezi osobou Ivo Rittig a společností COKEVILLE ASSETS Inc. a tudíž lze vyslovit domněnku, že Ivo Rittig mohl být faktickým příjemcem výše uvedené částky cca 40 mil. Kč od DPP.

Všechny obchodní vztahy, jakož i komunikaci s DPP zajišťovala skupina osob z prostředí advokátní kanceláře Šachta & Partners, v.o.s. (nyní MSB Legal, v.o.s.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Osoby a obsazení

Petr Kmeť

 • představitel společnosti COKEVILLE ASSETS Inc. resp. COKEVILLE ASSETS Inc., organizační složka;
 • dle jeho slov (citace z rozsudku Městského soudu v Praze): „…„vymyslel", tedy že ho „jednou napadlo", že by společnost NEOGRAPF, a. s., mohla zakázku u DPP získat bez veřejného výběrového řízení, neboť jde o zakázku na ceniny…“.

Martin Dvořák

David Michal

 • společník v AK MSB Legal, v.o.s.

Jan Janků

 • 50% vlastník společnosti NEOGRAPH.

Ivo Štika

 • bývalý ekonomický ředitel DPP

Marek Stubley

 • společník v AK MSB Legal, v.o.s.

Vladimír Sitta st.

 • 50% vlastník společnosti NEOGRAPH

Vladimír Sitta ml.

 • člen představenstva společnosti NEOGRAPH a držitel Ceny za odvahu NFPK

Ivo Rittig

 • http://www.nasipolitici.cz/cs/politik/2554-ivo-rittig
 • podnikatel, lobbista, bývalý vedoucí prodejny potravin

Co jsme v kauze udělali?

Během roku 2011 jsme získali celou řadu velmi zásadních informací, které jsme zpracovali do podoby tiskové konference. Na tiskovou konferenci se můžete podívat zde – (proklik na video, případně obrázky). Prezentace z tiskové konference je ke stažení v sekci „Ke stažení“ nebo zde (hyperlink).

Již v roce 2011 jsme předali všechny získané materiály orgánům činným v trestním řízení. Naší činnosti si všimli další lidé, kteří nesouhlasili s praktikami AK MSB Legal a Ivo Rittigem a i v letech následujících se na nás obraceli s informacemi o činnosti této advokátní kanceláře nebo o činnosti dalších osob spojovaných s touto kauzou. Všechny získané materiály jsme průběžně předávali orgánům činným v trestním řízení.

O jakou částku veřejných prostředků v kauze jde?

DPP, resp. hl. Praha nebo Pražané mohli tímto přijít o cca 40 mil. Kč. Nutno ovšem zdůraznit, že upozorněním na činnost skupiny, došlo k uzavření celé řady dalších nevýhodných kontraktů ze strany DPP směrem k subjektům napojených na Ivo Rittiga nebo AK MSB Legal.

Čemu jsme museli čelit nebo čemu ještě čelíme?

 1. Ivo Rittig na nás podal v roce 2012 žalobu na ochranu osobnosti. V roce 2013 Městský soud v Praze konstatoval, že jsme se v našich závěrech nemýlili a žalobu Ivo Rittiga zamítl. Ivo Rittig se odvolal a červnu 2014 proběhlo odvolací líčení u Vrchního soudu v Praze. Soud odročil jednání na neurčito z důvodů špatné plné moci advokáta, který zastupuje Ivo Rittiga.
 2. MSB Legal podal v roce 2012 návrh na zrušení našeho fondu. V roce 2013 Městský soud v Praze zamítl návrh MSB Legal. MSB Legal se odvolala.
 3. Člen správní rady NFPK Karel Randák byl několik týdnů denně sledován.
 4. Předseda správní rady NFPK Karel Janeček čelil pomlouvačné kampani.
 5. Karel Janeček a Karel Randák čelili trestnímu oznámení.

Kdo je obviněn/obžalován nebo odsouzen?

Kauza je z pohledu zajištění dostatečných důkazů velmi složitá a proto od zveřejnění kauzy do prvních obvinění uplynulo relativně hodně času. První obvinění padla v roce 2013 a další v roce 2014.

Podle dostupných informací jsou v této kauze obviněni následující osoby:

Martin Dvořák, Ivo Štika, Peter Kmeť, Jan Janků, Ivo Rittig, David Michal, Marek Stubley.

Jaké dokumenty si můžete ke kauze stáhnout?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…