Ondřej Hoopner: Vyšetřování kauzy Kuciak na Slovensku, kvůli které padla vláda, spěje do finále. Stále však není jasné, jaká je souvislost mezi vraždami, italskou mafií a vládou. Není vyloučeno, že není vůbec žádná

29.05.2019 12:19

Ostře sledované vyšetřování vraždy slovenské archeoložky Martiny Kušnírové a jejího mladého snoubence novináře Jána Kuciaka (†27) spěje do finále. Zatím se neprokázala žádná souvislost mezi činem a vládou premiéra Fica, který podal pod tlakem neziskových organizací kvůli kauze demisi.

Ondřej Hoopner: Vyšetřování kauzy Kuciak na Slovensku, kvůli které padla vláda, spěje do finále. Stále však není jasné, jaká je souvislost mezi vraždami, italskou mafií a vládou. Není vyloučeno, že není vůbec žádná
Foto: Facebook
Popisek: Zavražděný novinář Ján Kuciak

K vraždě se sice přiznal v bývalý voják z povolání, kterého na místo činu dovezl 21. února 2018 jeho kumpán z posilovny, ale policie zatím nenašla jedinou prokazatelnou souvislost mezi vraždami a premiérem Ficem. Ten podal kvůli případu po tlaku médií v březnu 2018 demisi, které předcházely demonstrace, pořádané neziskovými organizacemi.

Píseň Kolo rovno h***o, jak se to rýmuje si poslechněte ZDE

Premiér Fico od začátku tvrdil, že jde o umělou kauzu, organizovanou na Slovensku neziskovými organizacemi (financovanými z USA) ve spolupráci s médii před blížícími se prezidentskými volbami. Poukázal též na vazbu tehdejšího prezidenta Kisky s americkým miliardářem Sorosem, který financuje neziskové politické organizace po celé Evropě (mimo jiné například převrat na Ukrajině).

V prezidentských volbách pak na Slovensku v březnu 2019 zvítězila neznámá aktivistka proti odpadům Zuzana Čaputová (s Kiskou v zádech), stvořená a podporovaná neziskovými organizacemi a hlavními slovenskými médii. Ty patří české finanční skupině Penta, holdingu Agrofert českého premiéra Andreje Babiše a dalším menším subjektům. Jejich redakce si však podle všeho žijí vlastním životem, zaujímají liberální rusobní postoje a Fico je jejich nepřítelem číslo 1.

Přes mediální tlak je Smer dlouhodobě nejsilnější politickou stranou v zemi, když dosahuje podobných výsledků jako v České republice Babišovo ANO, tedy kolem 30 procent.

Hlavní média se od začátku hledala souvislost mezi smrtí mileneckého páru a údajné investigativní práci mladého novináře. To se však dosud nepodařilo a zřejmě nikdy nepodaří. Kuciak pracoval v okrajovém zpravodajském portálu aktuálne.cz a kontroverzními kauzami se zabýval stejně, jako stovky jiných slovenských novinářů. Žádný z jeho článků nebyl ničím průlomový ani zásadně neohrožoval ničí zájmy.

Nepotvrdila se ani vazba mezi vraždami a italskou mafií (ndrangheta). Jediným úlovkem je bývalá tanečnice, která umí italsky a trochu anglicky. V kauze je obviněno pět lidí. Dva tvrdí, že jsou nevinní (tanečnice a místní podnikatel), tři spolupracují (jiný místní podnikatel, bývalý voják a jeho kumpán z posilovny).

Policie pracuje mimo verzí, že byli oba milenci zavražděni kvůli dluhům.

V případu je zcela zásadní vliv neziskového sektoru. Organizovala je skupina Za Nezávislé Slovensko pod vedením aktivisty Juraje Šeligy. Tato skupiny úzce spolupracuje se skupinou Milion chvilek pro demokracii, kterou vede aktivista Mikuláš Minář.

Agentura Milion chvilek pro demokracii uspořádala v ČR demonstrace před důležitými volbami do parlamentu Evropské unie, kde šlo o souboj proevropských (proněmeckých) a vlasteneckým stran. Oficiálním důvodem demonstrací byla „nezávislá justice“, související se jmenováním nové ministryně spravedlnosti.

V Maďarsku a Polsku jsou neziskové organizace a především jejich zahraniční dotace pod bedlivou kontrolou státu. U nás tomu tak není, přestože se dotace pohybují v řádech miliard.

Je velice pravděpodobné, že vyšetřování kauzy Kuciak neprokáže žádnou souvislost mezi vraždami, Itálií a slovenskou vládou. Parlamentní volby jsou na Slovensku už příští rok.

(publikováno se souhlasem autora)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

20:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

Ve vaší blízkosti, pánové, by mi mohl změknout mozek... Petr Žantovský našel zdroj pro poetické zhod…