Petr Dufek: Výrobní ceny pod tlakem

21.04.2020 11:53

Ceny v tuzemském průmyslu už druhý měsíc za sebou padají. V březnu se snížily o 0,5 % a to opět především zásluhou levnější ropy snižující produkční ceny pohonných hmot.

Petr Dufek:  Výrobní ceny pod tlakem
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

V meziročním srovnání se tempo výrobní inflace v největším tuzemském odvětví snížilo na 0,5 %. Jde samozřejmě o vážený průměr, za nímž se skrývají různé tendence. Asi tou nejviditelnější je výrazný růst nákladů na elektrickou energii, za kterou si firmy aktuálně připlácejí téměř 10 %, nebo na vodu kde je nárůst 5,4 %.

Produkční ceny letos dál padají v těžebním průmyslu a nižší jsou již také ve zpracovatelském průmyslu. Tam nyní sehrává zásadní roli již zmíněná levná ropa snižující ceny vyrobených PHM, nicméně pod tlakem jsou rovněž výrobci kovů a chemických výrobků. A to vlastně ještě do cen pořádně nepromluvil nástup korona-krize, protože ceny se v průmyslu sledují jen do 20. dne v měsíci.

S odstávkami a především pak poptávkovým šokem, s nímž bude muset část průmyslu počítat, se tlak na ceny tuzemských firem dále zvýší. Budou muset čelit stále vyšším cenám na energie, avšak prostor pro jejich započítání do vlastních cenových kalkulací se bude dál v důsledku slabší poptávky i tlaku odběratelů zmenšovat.

Celkově budou ceny v průmyslu v dalších měsících klesat, minimálně proto, že se ještě nevyčerpal vliv levnějších pohonných hmot. Dočasně, avšak jen mírně by se rovněž mohlo snížit tempo růstu cen u potravinářských výrobků, které částečně reagují na příznivější vývoj zemědělských komodit. Ale ani v tomto případě nejde o plošný trend, protože levnější jsou rostlinné výrobky.

V každém případě jsou i dnes zveřejněné ceny výrobců jasným signálem snižujících se inflačních tlaků v české ekonomice a tak i důvodem, proč u spotřebitelské inflace můžeme počítat s jejím rychlým ústupem. Z pohledu ČNB je to tedy vývoj, který jí dává prostor dál uvolňovat měnovou politiku v současné fázi recese.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Export a import

Dělám v logistice. Denně k nám chodí vagóny zboží ze zahraničí, ale od nás jich vyvážímě minimum a situce se stále zhoršuje. Děláte v této problematice něco? Jak se snažíte podporovat náš export? A je import v takové míře nezbytný? Proč?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

František Kašpárek: Občan Pavel

7:39 František Kašpárek: Občan Pavel

Po vítězství Petra Pavla v prezidentských volbách se sešlo několik přátel a diskutovali. Shodli se n…