Přemysl Votava: Generálská zahrádka pro Koudelku

16.04.2019 15:10 | Zprávy

Je to, jak v tom slavném oscarovém filmu „Ostře sledované vlaky“, kde se přednostovi železniční stanice zachtělo povýšení, podobně jako dnes řediteli BIS. Tomu dokonce v podobě té slíbené generálské zahrádky. Vláda se snaží mu vyhovět, již potřetí navrhla ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku do generálské hodnosti. Bylo to zatím málo platné, prezident Miloš Zeman jej loni dvakrát odmítl povýšit.

Přemysl Votava: Generálská zahrádka pro Koudelku
Foto: archiv
Popisek: Přemysl Votava, Národní socialisté

Je otázkou, zda to bylo v souvislosti se zprávou BIS k jedu „novičok“, který byl údajně použit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii. Prezident zprávu BIS komentoval jinak, než ministerstva obrany a zahraničí.

Ředitel BIS Michal Koudelka je zcela jistě velice zkušeným pracovníkem, ve zpravodajských službách pracuje od roku 1992. Jeho dnešní silná posice v BIS je daná i tím, že cca 10let vedl kontrašpionáž zaměřenou na Rusko a Čínu. Proto je tak ceněný i dalšími zpravodajskými službami v zahraničí. Politika protiruských sankcí NATO a EU, jeho postavení dokonce ještě posílila. Také Ústřední zpravodajská služba (CIA) si Michala Koudelky vysoce cenila. Dokladem je i to, že letos v březnu převzal Koudelka v USA nejvyšší ocenění CIA, cenu George Teneta za dosavadní spolupráci s CIA. Je zcela zřejmé, že tato cena se neudílí každému, kdo přiletí jen tak na „kafe“ k jednání s vedením CIA. Zde je možná ten otazník, zda jeho prioritním zájmem je jen zpravodajská činnost v rámci ČR? Československo mělo vždy v minulosti velice úspěšné zpravodajské služby, které ale zůstávaly ve stínu, či v pozadí, při rozhodování "domácích" politiků. Každý stát si chrání především své zájmy, jak bezpečnostní, vojenské, tak i ekonomické, či obchodní...

Bohužel z pohledu na období posledních let je zcela zřejmé, že BIS pod vedením M. Koudelky se výrazně zpolitizovala. Zde je třeba připomenout, že nežijeme někde v daleké banánové republice, kde tajné služby mají ve státě rozhodující slovo. Jako příklad zpolitizování BIS lze uvést, rychlé rozhodnutí BIS kolem novičoku, tedy vypovězení zcela bez důkazů, tří ruských diplomatů z ČR a následnou protiruskou ofenzivu. V té jsme dokonce výrazně předstihli mnohé evropské státy. Připomínám i snahu BIS zasahovat do školních osnov, ovlivňovat tedy školní výuku. Je zřejmé, že pracovníkům BIS šlo zejména o účelovou změnu výkladu dějin.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Dozvěděla jsem se, že řešíte bezpečnost na školách

Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Výdaje na zbrojení versus na stát blahobytu

15:49 Jiří Paroubek: Výdaje na zbrojení versus na stát blahobytu

Fialova vláda nás dnes a denně přesvědčuje, že stamiliardy utracené v armádních zakázkách jsou nejdů…