Protikorupční iniciativy: Prezident ohrožuje věrohodnost úřadu ombudsmanky

11.02.2019 20:00 | Zprávy

České protikorupční iniciativy důrazně varují před prezidentskou nominací Zdeňka Koudelky na pozici zástupce Veřejné ochránkyně práv. Dle našeho názoru je to jasný krok k ovlivňování kontrolních mechanismů v zemi.

Protikorupční iniciativy: Prezident ohrožuje věrohodnost úřadu ombudsmanky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Úřad Veřejného ochránce práv je instituce, která má být odborná a nezávislá, a jejím účelem je  ochraňovat veřejnost před zvůlí správních úřadů. Zvolení Zdeňka Koudelky do funkce zástupce ombudsmanky by znamenalo dehonestaci tohoto úřadu.

Advokát a nominant Miloše Zemana na zástupce Veřejného ochránkyně práv Zdeněk Koudelka má za sebou velmi kontroverzní politickou minulost. Koudelka byl jedním ze strůjců volebního zákona z dob opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD, který měl za cíl znevýhodnit malé strany. Ústavní soud tento zákon zrušil jako odporující poměrnému systému voleb zakotvenému v Ústavě. Již z této doby pojí Koudelku úzké spojenectví s bývalým a současným prezidentem. Pro Václava Klause vypracoval návrh amnestie s jejím aboličním článkem II, který fakticky omilostnil miliardové zločiny z privatizační éry. Kvůli této amnestii podal senát v roce 2013 historicky první ústavní žalobu na prezidenta. Koudelkova domovská organizace ČSSD v Brně-Jundrově na druhé straně jako jediná navrhla Zemana na prezidentského kandidáta. Na oplátku ho Klaus i Zeman opakovaně navrhovali senátorům na ústavního soudce.

Jako poslanec ve sněmovně byl Koudelka mimo jiné členem vyšetřovací komise ve věci vyrovnání České republiky se společností Diag Human. Současně jakožto poradce ministra zdravotnictví Bohumila Fišera pomáhal s výběrem právníka a znalce pro tento spor.

V únoru 2006 podpořil prezidenta Klause v jeho sporu s šéfkou Nejvyššího soudu Ivou Brožovou. Koudelka uvedl, že prezidentovo rozhodnutí o odvolání Brožové je v souladu s právem a s ústavou. Tento případ tehdy ale skončil opět u Ústavního soudu, který rozhodl, že prezidentův postup odporuje Ústavě. Brožová tak zůstala ve funkci předsedkyně NS. Klaus rozhodnutí soudu ze září 2006 označil za mylné a nebezpečné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…