Robert Břešťan: Rada České televize odmítla pětisetstránkovou stížnost na zpravodajství České televize o Rusku a Ukrajině

23.06.2016 11:52

Radní České televize na svém dnešním jednání v Brně odmítli jako nedůvodnou rozsáhlou stížnost mířící na zpravodajství České televize, především na způsob pokrývání událostí na Ukrajině.

Robert Břešťan: Rada České televize odmítla pětisetstránkovou stížnost na zpravodajství České televize o Rusku a Ukrajině
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Logo ČT

Proti stanovisku Rady hlasovali pouze radní Ivana Levá a Michael Hauser. Ten již v předchozí debatě o bonusu pro generálního ředitele ČT za rok 2015 zpravodajství ČT kritizoval.

„Došlo k upozaďování podstatných informací při zpravodajství o dění na Ukrajině. Nedostatečně byly pokrývány příčiny uprchlická krize a ve zpravodajství o dění v Řecku byl vytvářen jednostranný obraz Syrizy jako krajně levicové strany,“ shrnul Hauser, který patří k pravidelným kritikům zpravodajství ČT.

„Zpravodajství je vystavováno systematickému a tvrdému tlaku propagandy, která se snaží dehonestovat práci ČT jako celku a zejména zpravodajství,“ oponoval například radní Zdeněk Šarapatka.

Další diskuse k obsahu rozsáhlé stížnosti, ani odpovědi Rady ČT, se již na zasedání nevedla. “Rada posuzuje to, zda došlo k porušení kodexu a zákona o České televizi. K porušení nedošlo,” vysvětlil místopředseda Rady ČT Richard Hindls.

Stížnost zahrnovala rozbor zpravodajství ČT za období dvou let: od 1. února 2014 do konce ledna tohoto roku.

Analyzovala nejen vysílání jednotlivých pořadů, ale i článku a veřejné debaty, v nichž vystupovali redaktoři České televize. Detailně se například věnovala způsobu referování o anexi Krymu, o sestřelení letadla MH 17, bojích na východní Ukrajině a řadě dalších témat.

V textu stížnosti anonymní autoři nešetřili slovy jako „ČT nedoložila, ignorovala, nepravdivě tvrdila, důsledně bagatelizovala, vytvářela dojem, řádně neinformovala, bez důkazů a v rozporu s fakty“.

Řešení stížnosti na vysílání České televize jsou běžnou součástí jednání Rady ČT. Řada z nich se v poslední době týká právě zpravodajství spojeného s Ruskem. Pětisetstránkový elaborát se ale běžným stížnostem vymykal.

Psáno pro HlidaciPes.org, Ústav nezávislé žurnalistiky. Vydáno se souhlasem redakce.
 
Reakce autora stížnosti Petra Pražáka:

V článku [vydaném na portálu Hlidacipes.org - viz výše. pozn. red.] se tvrdí, že za stížností stojí „anonymní autoři”.

To není pravda, stížnost jsem podal pod svým jménem a Radě ČT jsem krátce na to pod svým jménem navrhl, že se osobně dostavím na její jednání. O stížnosti jsem taktéž informoval všechny poslance (opět pod svým jménem). Ostatně, anonymní stížnost by Rada ČT ihned odmítla.

Též jsem jediným autorem stížnosti, nikdo jiný se na ní nepodílel.

Nicméně radní se nikdy neobtěžovali odpovědět a stížností se ani na žádném dosavadním jednání nezabývali. Taktéž mi není známo, že by proti ní byli schopni předložit jediný protiargument.

Situaci budu v nejbližší budoucnosti řešit s Poslaneckou sněmovnou (která má Radu ČT kontrolovat) a s RRTV jakožto ústředním orgánem státní správy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čím mladší uživatel internetu, tím víc trpěl za komunismu

20:30 Čím mladší uživatel internetu, tím víc trpěl za komunismu

Tento webový vtip připomíná dnes základní problém naší doby: totální nezájem o minulost, ignoranci h…