Rudolf Mládek: Dopravní politika státu a města Prahy je nejednotná

17.05.2019 10:51 | Zprávy

Když česká koruna není politicky stejnou českou korunou, pak vidíme politiku, která nemá dobré výsledky. Už dvacet pět let se řeší doprava cestujících na a z pražského letiště Václava Havla.

Rudolf Mládek: Dopravní politika státu a města Prahy je nejednotná
Foto: Archiv Rudolfa Mládka
Popisek: Rudolf Mládek

Poslední řešení navrhl stát (státní koruna), který projektem za čtyřicet miliard zajistí dopravu cestujících novým, zčásti tunelovým spojením (jakási obdoba metra) a s dokončením trasy vlaku do Kladna.  S prodloužením trasy metra A  na letiště se totiž už nepočítá, protože to je jiná, komunální koruna, a ta se bude investovat jinde.

Politika k pláči

Původní prodloužení trasy metra A až na pražské letiště bylo projektováno ve výši 17 miliard korun a to v době, kdy se trasa A dostavovala k Motolské nemocnici. Tato část metra, otevřená 6. dubna 2015, je posledním  dostavěným úsekem pražského metra.  Skoro monopolní projektant, firma Metroprojekt, zpracovala analýzu a v roce 2018 zvýšila cenu prodloužení trasy metra A na letiště na 26,8 miliard komunálních korun a termíny realizace protáhla na jedenáct let. (1). A to pro trasu, jejíž nemalá část měla vést nad povrchem.(?) Přiznejme, že to i socialismus stavěl rychleji. Stačí se podívat na historii výstavby tras metra z této doby. A protože město Praha se za posledních mnoho let už na nic kloudného dopravně nezmohlo, stát se rozhodl, že opráší projekt obsluhy letiště z devadesátých let s tím, že holt dnes vyjde třikrát dráž. Politika k pláči.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

David (SPD): Evropská unie je vedena zločinci s podporou idiotů

Co tedy navrhujete? Jak docílit změny vedení EU, protože je fakt, že mě štve taky. Navíc mi přijde, že v EU rozhodují hlavně ti, co vůbec nejsou volení občany. Nemělo by se tohle nějak změnit? Pokusíte se o to? Ještě by mě zajímalo, co přesně myslíte tím, že EU vedou zločinci? Neměli by být zločinci...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Pět ekonomických omylů

12:17 Petr Hampl: Pět ekonomických omylů

Glosa Petra Hampla.