Štěpán Křeček: Úrokové sazby v eurozóně se letos pravděpodobně nezvýší

28.01.2019 18:12

„V situaci, kdy tři největší ekonomiky eurozóny – Německo, Francie a Itálie – stěží vykazují hospodářský růst, není vhodné navyšovat úrokové sazby. Problém však tkví ve skutečnosti, že slabého hospodářského růstu je dosahováno za situace, kdy Evropská centrální banka má zápornou depozitní sazbu ve výši -0,4 procenta. Tuto situaci lze připodobnit k pacientovi, který dostává koňskou dávku léků, ale stále leží v posteli, kašle a má zvýšenou teplotu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Úrokové sazby v eurozóně se letos pravděpodobně nezvýší
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi dnes řekl, že se ekonomika eurozóny v posledních měsících vyvíjela hůře, než se očekávalo. Na vině jsou zejména geopolitické faktory spojené s růstem obchodních bariér. Trhy na horší výsledky začínají reagovat. Původně očekávaly, že by se úrokové sazby v eurozóně mohly začít zvyšovat po odchodu Mária Draghiho z funkce guvernéra v říjnu letošního roku. Nyní se však začíná mluvit o tom, že se úrokové sazby začnou zvyšovat nejdříve v polovině roku 2020.

V případě, že se ekonomická situace v eurozóne bude zhoršovat, je možné že k žádnému zvyšování úrokových sazeb nedojde. Evropská centrální banka by se naopak mohla snažit podpořit ekonomiku opětovným zpuštěním kvantitativního uvolňování, kdy budou nakupována finanční aktiva, čímž se bude zvyšovat nabídka peněz. V takovém případě by se eurozóna již jen stěží vracela ke standardnímu režimu měnové politiky a museli bychom si začít zvykat na novou éru, kterou by šlo nazvat jako „Easy money“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rozzuřené Slunce pomáhá Rusům

15:57 Zbyněk Fiala: Rozzuřené Slunce pomáhá Rusům

Vysokoenergetické protony ze sluneční skvrny větší než tucet Zeměkoulí vypnuly družice Starlink nad …