Slavíme totiž Den daňových poplatníků, pomyslný den, od kterého máme vůči státu splněnu svou daňovou povinnost. Den daňových poplatníků byl dříve vyhlašován Liberálním institutem jako Den daňové svobody. Konsistentní časová řada již existuje 26 let.
„Po koronavirových letech, kdy byl Den daňových poplatníků až na konci června, je pozitivní, že se posouvá směrem k začátku roku, což znamená méně přerozdělování a více peněz v našich kapsách. Sice bychom si přáli rychlejší posun, ale pravdou je, že oproti pandemickým rokům 2020 a 2021 je Den daňových poplatníků o osmnáct dní dříve a přerozdělování o desetinu menší,“ komentuje letošní termín ředitel Institutu liberálních studií Martin Pánek.
Na datum Dne daňových poplatníků má samozřejmě stále vliv pandemie koronaviru, avšak stále menší a menší. Spíše jde o to, že nastavila nový fiskální normál. Průměrný Den daňových poplatníků se v zemích OECD posunul oproti předpandemické situaci o téměř dvanáct dní dále, v ČR pak o deset dní. Je chvalitebné, že vláda uznala neudržitelnost této fiskální politiky a za dobu jejího mandátu přerozdělování v české ekonomice klesalo. Avšak nastávají těžké časy – obchodní válka s USA a nutnost vyšších výdajů na armádu. To bude s největší pravděpodobností tedy znamenat jak vyšší výdaje, tak nižší výkon ekonomiky, a obě složky tak budou opět tlačit Den daňových poplatníků směrem ke konci roku.
Den daňových poplatníků v České republice (2016–2025):

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva