Mohl bych pokračovat jsou však dvě výjimky: nebude se zvyšovat počet přijímaných uprchlíků (důvod: překračují hranice přece ilegálně) a nelze zvýšit jednorázový příspěvek k důchodům. (Nenamítejte, že mi jako důchodci vláda od ledna 2016 přidá 40 Kč. Tento obnos totiž pohltí běžné životní náklady ještě dříve, než jej uvidím na papíře.)
Když se objevily zprávy, že mi vláda jako důchodci velkoryse dá k ježíšku – jednorázově! – 600 Kč, zůstal jsem skeptický. Dokud je nemám, nevěřím, řekl jsem si. A bylo tomu tak. Abych takovou částku k Vánocům zbůhdarma neutratil, bylo raději rozhodnuto – neboť přetížení poslanci, kteří se dostavují do sněmovny dokonce i v pátek, takové lapálii jakou je příspěvek k důchodu nevěnují dost času --, že ji dostanu později, zato však zvýšenou na 900 korun. (Abych ji měl na prázdniny?) Teď se ovšem dovídám, že z toho nebude možná nic.
Proč? Příčina je jednoduchá: začala diskuse o jejím (možném) zvýšení. Rada seniorů – to víte, staří lidé jsou bláhovější než před důchodem – přišla s návrhem zvýšit částku (málem už schválenou) o 300 Kč na 1200 Kč. (Upřesněme, že z podnětu Rady předkládá návrh KSČM.)
Pravda, doba Kalouskových úspor je za námi, opakuje dnešní ministr financí – i když zapomíná dodat, že pro důchodce ony časy přetrvávají i za jeho vlády -, trvá ovšem na tom, že šetřit se musí. Zejména na důchodcích. Vždyť dostanou přidáno 40 Kč měsíčně, co chtějí víc? Ministryně práce sice navrhovala – na jaře! před rozpočtem! – valorizaci důchodů. „Ale neuspěla jsem. Pro byla jen ČSSD,“ řekla.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV