Václav Hošek: Potřebujeme přehradu na horní Jizeře?

24.05.2019 13:28 | Zprávy

Alternativou by bylo postavit několik stupňů menších nádrží za sebou tak, aby zůstala zachována silnice I/14 i železnice. Jde o variantu levnější, ale k přírodě šetrnější.

Václav Hošek: Potřebujeme přehradu na horní Jizeře?
Foto: repro/jizerky.com
Popisek: Jizerské hory - ilustrační foto

Tak máme za sebou květnové povodně v Jizerských horách. Nu, z mého pohledu se tedy o povodeň nejednalo, nicméně vody spadlo požehnaně. Meteorologové se tentokrát trefili skoro na chlup. Spádově do Jizery spadlo nejvíce srážek na Černé hoře, za 48 hodin celých 130 l/m2, což už je pořádná porce. A jak se vše projevilo směrem dolů po proudu? Kromě Jizerky, kde byl překročen 3. SPA (třetí stupeň povodňové aktivity), což zde nepůsobí žádné škody, krátce překonala 1. SPA pouze Bílá Desná a Kamenice. Co znamená první stupeň? Jde o bdělost, čili povodňové komise nespí, ale hlídají a jsou připraveny k případnému zásahu. Ke škodám prakticky nedošlo. To je tedy Tanvaldsko.

Jména Ševčík a Senohrábek budí naprostou důvěru

Je ovšem skutečností, že v téže době, jen o několik dlouhých kilometrů na sever, na Frýdlantsku, si voda opět trošku zařádila. Že by tam pršelo o tolik víc? Nikoliv. Jižní stranu chrání vodní díla Josefův Důl a Souš. Můžeme polemizovat o škodlivosti či užitečnosti přehrad v přírodě, nicméně téměř dvacetiletá zkušenost mi napovídá, že jenom díky těmto dvěma přehradám Tanvald a okolní města a obce neutrpěly výraznější škody. Samozřejmě je to i o lidech. Vltavská kaskáda kupříkladu před několika lety selhala na celé čáře. Jenomže když se řekne Ševčík nebo Senohrábek, což jsou hrázní našich vodních děl, mám naprostou jistotu, že manipulace dopadne přesně tak, jak očekávám. Přehrada Josefův Důl zastavila vzestup hladiny dvacet centimetrů pod přepadem. „Pintklich“, jak my Češi tady říkáme. Oba hrázní musejí brát navíc v úvahu kromě povodňové ochrany i to, jak budou přes léto zásobovat aglomerace Liberce a Jablonce pitnou vodou. V loňském roce bylo sucho a muselo se šetřit. Co když stejné sucho přijde i letos? Není tedy možné vypustit půlku přehrady a čekat, že mi doteče. Když totiž nedoteče, dojde k dalekosáhlým důsledkům pro obyvatelstvo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Dětské skupiny

Dobrý den, prosím o vysvětlení, jaký je rozdíl mezi dětskou a sousedskou skupinou? Řeší to, nebo řešíte to vůbec vy politici, že si řada lidí nemůže z finančních důvodů dovolit dítě do dětské skupiny dát? I kdyby jim to pomohlo v nástupu do práce, se mzdami, co většina z nás má (nemyslím průměrnou m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prof. MUDr. Dvořák: Řídit krajskou nemocnici prostřednictvím Facebooku skutečně nejde

19:41 Prof. MUDr. Dvořák: Řídit krajskou nemocnici prostřednictvím Facebooku skutečně nejde

Komentář profesora Miroslava Dvořáka k situaci v krajské nemocnici Karlovy Vary