Václav Klaus: Iracionální Síkelův (či Fialův) tarif

15.07.2022 15:32 | Komentář
autor: PV

Dnes ráno se mne při mé ranní procházce po pražských Kobylisích zeptala jedna paní středního věku, jakou dostane od vlády podporu při zvyšujících se cenách energií. Že poslouchá všechny zprávy a čte různé internetové servery a že to dosud vůbec nepochopila. Řekl jsem jí, že jsem sice ekonom a bývalý ministr financí a že tomu nerozumím také.

Václav Klaus: Iracionální Síkelův (či Fialův) tarif
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

To, co dělá vláda je naprosto nepochopitelné. Je to evidentní kličkování, aby to nebylo stejné s tím, co připravovala Babišova vláda, aby to neohrozilo image údajně stále ještě jako pravicové se tvářící ODS a aby to všechny paní na nejen kobyliských ulicích zmátlo. A natěšilo. Slovo tarif je naprostou mystifikací, protože je to forma plošné dotace. O její neúplné plošnosti se teprve bude rozhodovat. Žádný „tarif“ ještě nebyl schválen.

Exministr Havlíček správně říká, že nebyla schválena podpora, ale „zákonný rámec pro to, aby vláda v budoucnu nějakou podporu vytvořila“. Nechci se pošklebovat, zvýšení cen energií, které nastalo díky zelenému šílenství (převedenému v poslední době do evropského „grýndýlu“), řešení žádné nemá. Je to prosté, ale někteří to nechtějí slyšet. Energie jsme si my – Západ – záměrně a uměle zdražili. Ministr Síkela lže, když říká, že nám je zdražil Putin. Navíc je půvabné, že nám tento ministr v rozhovoru v Respektu (10. července) přiznal, že je pro něj sprchování „poměrně důležitý rituál“, že je ve sprše „patnáct minut určitě“ a že si „pod sprchou i čistí zuby“. Nevím, jaký sám sobě určí ministerským rozhodnutím svůj tarif, já bych mu ho dal hodně vysoký. Je tragické, že tento člověk spolurozhoduje o našich životech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Vitásková: Ústavní soud zasáhl rychlostí blesku

17:37 Alena Vitásková: Ústavní soud zasáhl rychlostí blesku

Komentář Aleny Vitáskové k rozhodnutí Ústavního soudu.