Zbyněk Fiala: Čína se nechce prát

24.04.2021 10:02 | Komentář

Čínský prezident Si Ťin-pching věří v návrat globalizace a otevřenější svět partnerů. Využije i nejbližší praktické příležitosti k otevřené spolupráci účastí na virtuálním klimatickém summitu, který organizuje americký prezident Joe Biden.

Zbyněk Fiala: Čína se nechce prát
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

„Nesmíme dovolit, aby jedna nebo několik málo zemí vnucovalo svá pravidla jiným,“ prohlásil čínský prezident Si Ťin-pching formou videokonference na výročním asijském fóru, které proběhlo už po dvacáté v luxusním letovisku Boao na čínském ostrově Hainan. Prezident Si sice nikoho nejmenoval, ale zdroj nebezpečí měl být jasný, když použil výraz „hegemonie“. Celá věta zněla: „Potřebujeme spravedlnost, ne hegemonii.“ Proti pokusům jedné nebo několika zemí dominovat světu Čína hájí systém postavený na institucích Spojených národů.

ČLR zkouší opouštět svoji roli univerzální dílny světa a věnovat větší pozornost domácí spotřebě (jak potvrzují i letošní čísla o domácím maloobchodu), ale stále věří na pokračování globalizace, která jí tak pomohla. „Potřebujeme další posilování liberalizace obchodu a investic, prohlubování regionální ekonomické integrace, zlepšení řetězců dodavatelských, průmyslových, datových a lidských zdrojů směřující k utváření otevřené světové ekonomiky,“ prohlásil prezident Si.

Sleduje tedy opak obchodních válek, sankcí, vyloučení a odpoutávání. Hodně si slibuje od pokračování projektu Pásu a stezky, který definuje jako otevřenou a vzájemně výhodnou infrastrukturální kostru partnerské spolupráce. Navrhuje zesílení výměny a spolupráce v oblastech jako je umělá inteligence, biomedicína a moderní energetika. Zejména v oblasti boje proti pandemii Čína vyzývá k vystupňování sdílení informací a spolupráce ve výzkumu, výrobě a distribuci vakcín. A jak prezident Si ve svém projevu v Boai výslovně uvedl, Čína se hlásí také k zásadám zeleného rozvoje a mezinárodní spolupráce v oblasti klimatu. ZDE

ČLR je teď ve zvláštní situaci. Zatímco ostatní státy světa vynakládají dosud nevídané prostředky do zachování svého hospodářského potenciálu v pandemii, čínská ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 18,3 procenta. Růst je hnán zadrženou spotřebou, když maloobchodní tržby vyletěly dokonce o 34,2 procenta. Průmyslová výroba byla v prvním čtvrtletí o 14,1 procenta vyšší než před rokem, ale to bylo čtvrtletí z větší části ochromené tvrdou uzávěrou po nástupu Covidu-19.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Sedláček: Skutečná válka se dnes vede a dozajista i povede jinak

10:17 Petr Sedláček: Skutečná válka se dnes vede a dozajista i povede jinak

Bývalý vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny a současný ukrajinský velvyslanec ve Spojeném královs…