Zbyněk Fiala: Intervence a despocie

12.04.2018 19:33 | Zprávy

Americké zásahy na Blízkém východě způsobují situaci horší. Jděme od toho, píše dokonce i mluvčí americké pravice National Review.

Zbyněk Fiala: Intervence a despocie
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Je těžké se vyjadřovat k událostem v Sýrii, protože na všech stranách se strašně lže. Jedni říkají, že chemický útok byl, druzí, že nebyl. Ale i kdyby byl, kdo ho spáchal? Zkoušel jsem najít nějakou reakci na tvrzení amerického webového Veterans Today, že byla zajata skupina amerických, saúdských a izraelských důstojníků v Sýrii a odhalen jejich sklad chemických zbraní, vyrobených v Německu, Británii a bůhvíkde ještě, které měly být použity pod falešnou vlajkou. Rusko prý sdělilo, že o propuštění zajatců je třeba jednat se syrskou vládou. Zprávu převzal Sputnik. Avšak o samotném VT se píší na webu ošklivé věci, například, že je protiizraelský, proíránský, extrémně pravicový, a dokonce tam prý někdo popíral holokaust.

Na druhou stranu, zaznamenal jsem mírnou změnu stylu v prohlášeních z amerických vládních míst, konkrétně ministra obrany Jamese Mattise, který jediný se zdá být u brzd hrozícího válečného konfliktu. Pod povrchem se jistě něco děje, co není řešitelné raketami. Zdrženlivost projevuje i Izrael, ale jak mi vysvětlil příspěvek v listu Haaretz, Izraeli jde o pokračující toleranci Rusů k případným náletům na Hizballáh.

Trvá také podezření, že o Sýrii tu až tak nejde. V každé ze zemí, která se tu do něčeho hrne, vidíme nějaký hluboký vnitropolitický konflikt, který je vhodno nějak přehlušit. Horlivost Britů není jen reakcí na zázračné vyléčení Skripalových, ale hlavně na patálie s Brexitem. Mluví se o podvodech při referendu, o nepovolené koncentraci peněz na masáž za pomoci dat ze sociálních sítí. Hlavně však nelze dodat to, co bylo před referendem slíbeno. Premiérka Mayová neumí chodit nad vodní hladinou, a tak stále nemá řešení, které by vyvedlo Británii z EU jako zemi silnější, hospodářsky zdatnější, a hlavně celou.

Americký prezident Donald Trump zkouší své hrozby udržovat ve virtuální rovině, vy do mě spiknutím s Ruskem, já do vás divokým tweetem. Tweet je určen voličům, zatímco skutečná rozhodnutí se filtrují v ochranné vrstvě Bílého domu.

Jiné starosti má i izraelský premiér Netanjahu. Je policejně vyšetřován – tohle se zdá být oblíbeným sportem nejen v Izraeli – a potřeboval by soustředit národ kolem vlajky, protože zkusí vyvolat předčasné volby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Rozklad EU

Souhlasím s vámi, že EU svou zelenou a nerealistickou politikou nahrává svému rozkladu. Kdo přesně je za takovou politiku zodpovědný? Kdo vlastně celou tu EU řídí? Přijde mi, že se dost poslanců staví proti řadě nařízení, ale k čemu to je? K čemu vás volíme, jestli přes vás vše prochází? Kritizovat ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 1

15:57 Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 1

Směr života jednotlivce často určují náhodná setkání. Je tomu tak i v případě, o němž začínám psát.