Britští konzervativci jsou už natolik polepeni svou neschopností dovést někam proces, který rozpoutalo jejich brexitové referendum, že jim dochází dech i v očích veřejnosti. Ukazuje to průzkum volebních preferencí před evropskými volbami, ve kterém Labouristi posílili o 6 bodů proti posledním parlamentním volbám a s dosaženými 30 procenty mají 6 bodový předstih před vládnoucí Konzervativní stranou. Stalo se to poprvé po dlouhém období a může to být signál jasné a výrazné změny.
Slabina tohoto průzkumu spočívá samozřejmě v tom, že evropské volby se Británie netýkají. I pro Spojené království by byly povinné pouze v takovém případě, kdyby si vyjednalo pozdější datum odchodu z EU, než je 22. květen. V tisku se dost se hauzíruje s tím, že na summitu EU 10. dubna se dohodne aspoň roční odklad, ale stejně často je z Bruselu slyšet, že pokud se neobjeví něco zásadně nového, 12. dubna za Británií zaklapnou dveře a bude hotovo.
Něco nového mělo přinést pondělní nezávazné hlasování ve sněmovně z podnětu poslanců, ale ani nejnadějnější návrh na setrvání v celní unii neprošel o tři hlasy. Všem dnům ještě není konec, hlasovat se může znovu ve středu, ale v čase průzkumu to tedy na účast v evropských volbách moc nevypadalo.
Z tohoto pohledu je zmíněný průzkum o ničem. Ve hře je však i jiná varianta. Vláda, která ve sněmovně prohrává všechny své návrhy, musí jednou hodit ručník do ringu. Pokud se nezachrání pouhou výměnou premiéra, jsou tu mimořádné volby. Šéf opozice Jeremy Corbyn byl zatím v kleštích, když na jednu stranu byl povinován cti své strany i sobě samému, aby vládě vyslovoval nedůvěru, ale při pohledu na vývoj volebních preferencí se musel držet zpátky. Naštěstí zatím neměl ani ve sněmovně potřebnou většinu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV