Zbyněk Fiala: Plynová úleva

30.10.2021 7:37 | Komentář
autor: PV

Světové ceny zemního plynu prudce poklesly potom, co ruský prezident Vladimír Putin slíbil zvýšit dodávky plynu do Evropy počínaje 8. listopadem, den po dokončení doplňování ruských zásobníků. Česku však zbývá ještě pár domácích úkolů.

Zbyněk Fiala: Plynová úleva
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Nevím, jestli ta zpráva nezapadla, ale je důležitá. Evropa sice projevovala obavu z tvrdé zimy s nedostatečně naplněnými zásobníky plynu, ale to se nemohlo týkat Česka. Jak uvedla Česká tisková kancelář ve zprávě z 6. října, tedy ze dne, kdy byly světové ceny plynu nejvýše, v Česku byly zásobníky skoro plné.

„Podzemní zásobníky zemního plynu, které v Česku provozuje společnost RWE Gas Storage CZ, jsou nyní plné z 88 procent a plně připravené na nadcházející topnou sezonu. Společnost, která je největším provozovatelem těchto zařízení v ČR, to dnes uvedla na dotaz ČTK. Firma v Česku provozuje šest zásobníků s celkovým provozním objemem přes 2,7 miliardy metrů krychlových, což představuje zhruba třetinu celkové roční spotřeby zemního plynu v Česku.“ (ZDE)

Vedle toho je v Česku teplo, zima ještě spí. V Praze nemá být mráz ani v noci minimálně do 10. listopadu, hlásí dlouhodobá předpověď na metoecentrum.cz. Znamená to, že do 8. listopadu opravdu vydržíme, jak se říkalo o posledních dnech povinné vojenské služby, „s holým zadkem na rozpálených kamnech“. Byť tady by se lépe vyjímala kamna studená. (ZDE)

A tak zpráva o chystajícím se zvýšení dodávek plynu pro Evropu je pro Česko jen třešničkou na dortu. Nic strašného se neděje, jen někteří dodavatelé si trochu přivydělají. České protiruské běsy je možno znovu odvázat z řetězu, bude jim to procházet, dokud nenastřádají větší škodu. Jak se dozvídáme, spolu s příslibem větších dodávek ruského plynu totiž stoupnou také exporty norského plynu, slibuje jeho největší prodejce Aquinor ASA. (ZDE)

Zbývá zjistit, proč tedy v Česku vládla panika, když se jinak moc nedělo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Souhlasím s prezidentem Petrem Pavlem

19:19 Vladimír Ustyanovič: Souhlasím s prezidentem Petrem Pavlem

Dovolím si zabrousit do historie, kdy armádní generál v. v. Petr Pavel v roce 2019 prezentoval své n…