Zbyněk Fiala: Umřou dřív a nemocné budou i děti dětí

20.10.2015 10:48 | Zprávy

O dva roky méně se dožívají obyvatelé Severočeské uhelné pánve v důsledku prachu a dalších škod způsobených povrchovými doly. Souhlas Sobotkovy vlády s prolomením uhelných limitů na dole Bílina je tak rozhodnutím, aby tam zkracování života pokračovalo.

Zbyněk Fiala: Umřou dřív a nemocné budou i děti dětí
Foto: archiv
Popisek: Zbyněk Fiala

Krátce před klimatickým summitem v Paříži, na kterém se bude jednat o co nejrychlejším ústupu lidstva od fosilních paliv, česká vláda rozhodla, že těžbu hnědého uhlí naopak uvolní i za stávajícími limity, aby ji prodloužila o dalších 50 let. Po jednání vlády, které bylo pojato jako výjezdní a odehrávalo se v Ústí nad Labem, premiér Bohuslav Sobotka argumentoval, že jde o zajištění dostatku uhlí pro teplárny a domácnosti a svou roli hrála i otázka udržení zaměstnanosti. V debatě, která se nad limity rozhořela, jsou však oba argumenty zpochybňovány. K hygienickým problémům, které tím vzniknou, se ještě musí vyjádřit ministerstvo životního prostředí.

Stroje se mají posunout zatím jen na dole Bílina, který patří ČEZ. V sousedním dole ČSA, jehož vlastníky jsou finančníci Jan Dienstl, Tomáš Foehler a přes kyperskou firmu Pavel Tykač, rypadla ještě nepůjdou na prodlouženou, ale co není, může být. Uhlobaroni už mají botu mezi dveřmi, když dosáhli toho, že o limitech se dá jednat.

Limity přitom představovaly nabídku jistoty ohroženým obcím Mostecka a Litvínovska, protože za to severočeští občané bojovali na demonstracích roku 1989 dřív, než se probudili studenti v Praze. Jedním z prvních vládních kroků po obnově demokracie proto byl vládní slib, že utrpení severočeského pekla skončí, až stroje dojdou k linii, za kterou už se nepůjde.

Se stejnou argumentací se obhajovala i dostavba Temelína, aby byla náhrada za ukončenou těžbu uhlí. Temelín stojí, elektřina se vyváží a limity se mají prolomit. Z toho je vidět, jak jsou podobné argumenty důvěryhodné.

Nyní tedy mostecké obce vyfasovaly dalších 50 let s dírou v zemi, která kraj mění v marginalizované prašné území, jehož obyvatelstvo předurčuje omezené množství podřadných pracovních příležitostí a zkracování věku dožití. Nikoho nezajímá, že se devastuje někdejší nejžádanější evropské lázeňské území, kam jezdil Johan Wolfgang Goethe nebo car Petr Veliký.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček:  Co se to děje v Německu?

15:49 Ivo Strejček: Co se to děje v Německu?

Denní glosa Ivo Strejčka