ČEZ: Unikátní výměna v Jaderné elektrárně Dukovany

07.05.2025 14:56 | Tisková zpráva

V Dukovanech poprvé energetici úspěšně vyzkoušeli zcela novou metodu automatického svařování. S její pomocí vyměnili v rámci odstávky třetího bloku část kolektoru jednoho z parogenerátorů. Zařízení nepotřebuje přímo lidskou obsluhu, jeho provoz je bezpečnější a rychlejší.

ČEZ: Unikátní výměna v Jaderné elektrárně Dukovany
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Výměna se týkala části parogenerátoru, tedy klíčového zařízení, kde voda primárního okruhu předává teplo vodě sekundární části. Jeden speciální stroj nejprve metrovou část kolektoru vyřízl, svařovací automat následně novou masivní část přivařil na místo s požadovanou přesností.

„Využití svařovacího automatu je bezpečnější i efektivnější. V parogenerátorech lidé sice mohou běžně pracovat, nicméně s ohledem na radiační ochranu a zajištění bezpečnosti jde o náročné prostředí. Nasazení nových metod musí samozřejmě vždy předcházet důkladná příprava, testování a kvalifikace před samotnou prací,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Skupiny ČEZ Bohdan Zronek. 

Anketa

Přejete si v brzké době další návštěvu Volodymyra Zelenského v České republice?

1%
98%
hlasovalo: 4482 lidí

Samotná příprava trvala více než rok. Odborníci hned z několika firem museli zařízení sestavit, vyzkoušet „nanečisto“ a ověřit výsledky. „Je to důležitý milník. Využití automatických systémů potvrzuje naši schopnost v náročných podmínkách provádět i relativně složité technické operace, což je jednou z podmínek šedesátiletého a věřím, že ještě i delšího provozu našich bloků,“ doplňuje Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany. 

Parogenerátory patří slouží k přenosu tepla z primárního okruhu do sekundárního a k výrobě páry pro turbíny. Kolektory jsou jejich součástí. Jde o válcovitá zařízení napojená na potrubí primárního okruhu o průměru jednoho metru, do nichž jsou zaústěny teplosměnné trubičky parogenerátoru.

Údržba parogenerátorů a plánované výměny jejich součástí patří mezi standardní činnosti všech jaderných elektráren. Kromě využití automatizovaných nástrojů ČEZ v minulých letech společně s dceřinou firmou Škoda JS a francouzským Framatomem představili jako první na světě novou metodu jejich čištění. 

V roce 2025 elektrárna Dukovany vyrobila 4 570 348 megawatt hodin elektřiny. Dukovany a Temelín jsou zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany: Generál Kutlvašr se dočkal důstojného pomníku

22:03 Ministerstvo obrany: Generál Kutlvašr se dočkal důstojného pomníku

V areálu bývalého Nuselského pivovaru v Praze 4 byl slavnostně odhalen pomník, který připomíná odkaz…