Vyjádření europoslankyně a bývalé prezidentské kandidátky Danuše Nerudové o tom, že Česko stojí po boku „svých spojenců“ včetně Ukrajiny, vyvolalo ostrou reakci ze strany právníka Ondřeje Dostála. Ten upozornil, že Ukrajina oficiálně není spojencem České republiky ve smyslu platné mezinárodní smlouvy. Do debaty se následně vložil i komentátor Martin Bartkovský, který připomněl existenci smlouvy o přátelských vztazích z roku 1997.
Jsme spojenci Ukrajiny? Výrok europoslankyně Danuše Nerudové (STAN) vyvolal právní i politickou polemiku. Ve svém příspěvku na síti X podpořila ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který navštívil Prahu, a vyzdvihla českou solidaritu s Ukrajinou: „Věřím, že prezident Zelenskyj stejně jako prezident Pavel ví, že jsme země, která pevně stojí po boku svých spojenců – vás. Už třetím rokem Ukrajina čelí brutální ruské agresi – my vaši odvahu nepřestáváme podporovat. Bereme ji jako závazek,“ Napsala politička.
Dostál: „Ukrajina není spojencem ČR ve smyslu ústavního práva.“
Na výrok Nerudové zareagoval právník a europoslanec za STAČILO! Ondřej Dostál s upozorněním, že Česká republika nemá s Ukrajinou uzavřenou spojeneckou smlouvu, která by byla ratifikována podle článku 49 Ústavy ČR: „Pro poučení Danuše Nerudové – nesečtělá: Ukrajina NENÍ spojencem ČR. Dle čl. 49 ústavy je k ratifikaci mezinárodních smluv, mj. těch spojeneckých, třeba souhlasu obou komor Parlamentu. Žádný takový souhlas ke spojenecké smlouvě ČR – UA nebyl dán. Spojeneckou smlouvu máme například s USA.“
Dostál navíc k příspěvku připojil i přímo citovaný výňatek z ústavy, který popisuje podmínky pro uzavírání spojeneckých mezinárodních smluv.
Na právní výklad Ondřeje Dostála následně reagoval novinář Martin Bartkovský z Reflexu, který připomněl, že s Ukrajinou existuje mezinárodní dohoda z konce 90. let. „Musíte ty íránsko-ruské noty překládat pečlivěji. Smlouvu o přátelských vztazích máme s Ukrajinou od roku 1997. Schválenou Parlamentem a ratifikovanou prezidentem,“ uvedl Bartkovský a připojil i odkaz na konkrétní zákon, který se této smlouvy týká.
Právník a politik Ondřej Dostál následně zveřejnil obsáhlejší komentář, v němž se opřel do novináře Martina Bartkovského i europoslankyně Danuše Nerudové pro jejich výklady o spojenecké roli Ukrajiny vůči České republice. Hned v úvodu nešetří ironií: „Kunderovský ‚diplom totálního osla‘ za 5. květen vyhrává pisálek Bartkovský z Reflexu za to, že považuje smlouvu ‚o přátelských vztazích‘ s UA za alianční smlouvu.“
Smlouvy o přátelství máme s kdekým – i s Ruskem
Dostál upozornil, že smlouvy o přátelských vztazích nejsou výjimečné a Česko je má uzavřené s mnoha zeměmi. „Víte, ty smlouvy ‚o přátelství‘ máme s kdekým, jednu máme i s Ruskem, ale taky nás nezavazuje jít ruku v ruce s Korejci osvobozovat Kursk,“ uvedl a s nadsázkou dodal: „Mohli bychom ke Kursku poslat Bartkovského. Třeba by ho u Stalingradu trefil do makovice Vetchého dron a konečně by se mu v ní rozsvítilo.“
Europoslanec Dostál si neodpustil ani výpad vůči Nerudové a hnutí STAN: „Nečtěte pisálky a nevolte stranu Danuše Nerudové pro hloupé lidi. Naštěstí jich ubývá, STAN už má u STEM jen 9,7 %,“ napsal.
V druhé polovině příspěvku Dostál přešel do věcného tónu a vysvětluje, že smlouvy o přátelství mají především deklaratorní a bezpečnostně-kooperační charakter: „Z architektury smluv ‚o přátelství a vzájemné spolupráci‘, které byly uzavírány mj. s nástupnickými zeměmi SSSR, vyplývá mimořádně důležitá zásada, že bezpečnost je nedělitelná, že bezpečnost každého státu je nedílně spjata s bezpečností všech účastnických států Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě, cílem je vytvořit účinný celoevropský bezpečnostní systém (zahrnující i Rusko, tedy nevytvářející novou ‚železnou oponu‘) a spory mají být řešeny mírovou cestou dle principů OSN,“ poukázal Ondřej Dostál.
Dostál připomíná historické okolnosti narušení evropské bezpečnostní architektury: „Od tohoto záměru bylo bohužel vybočeno, už při výzvě k rozšíření NATO o Ukrajinu a poté po puči na Majdanu, s tragickými následky, jak předvídal už v roce 2014 profesor Mearsheimer a jak přednášel v EP profesor Sachs,“ připomněl.
A závěrem Ondřej Dostál varoval: „Bohužel kdokoli o tomto dnes mluví a vyzývá k mírovým jednáním s oběma stranami dle stále platných mezinárodních smluv, dostane od hlupáků nálepku ‚chiméra‘.“
Další výroky Nerudové vyvolaly reakce: Tentokrát o osvobození Československa
Po debatě o spojeneckých smlouvách mezi Českem a Ukrajinou vyvolal další rozruch výrok europoslankyně Danuše Nerudové o tom, kdo ve skutečnosti osvobodil Československo na konci druhé světové války. Její slova vyvolala ostrou reakci strany Svobodní i jejího předsedy Libora Vondráčka.
Strana Svobodní na sociálních sítích zveřejnila historickou mapu osvobozování Československa Rudou armádou. Příspěvek byl zjevně mířen na Nerudovou, byť ji nejprve nejmenovali: „Nejen v květnových dnech přijde vhod toto všude sdílet. Nejen proto, aby se některé europoslankyně doučily dějepis, ale hlavně proto, že jsme vděční VŠEM, kdo se podíleli na osvobozování Československa od Němců,“ uvedli Svobodní na svém facebooku, kde sdíleli přehlednou barevnou mapu s legendou, která znázorňuje, kdy přesně jednotlivá území ČSR byla osvobozena Sovětskou armádou.
Na svém facebookovém profilu poté europoslankyně Nerudová zveřejnila příspěvek, který podle ní uváděl na pravou míru historické události: „Jazykové okénko pro všechny (ne)svobodné. Ano, tuto zemi osvobodili Američané. Sověti přispěli výrazně k vytlačení nacistů z našeho území. Osvobodit je ale odvozeno od slova svoboda. Tu nám Rusko (SSSR) nepřineslo. Aspoň já čtyřicet let za ostnatým drátem za svobodu nepovažuji,“ napsala ve své reakci.
Na následné vyjádření Danuše Nerudové zareagoval i předseda Svobodných Libor Vondráček, který výrok okomentoval s nadsázkou a zároveň apeloval na historickou úctu: „Z úcty k dámě jsme nechtěli jmenovat, ale potrefená europoslankyně se ozvala sama. Za osvobození naší země od německé okupace patří dík opravdu všem – bez ohledu na to, že Sovětský svaz náš vzor není a nikdy nebyl,“ zdůraznil.
Na závěr svého komentáře předseda Svobodných Libor Vondráček přidal i ostřejší politický výpad vůči současné unijní politice, kterou přirovnává k praktikám někdejších socialistických režimů: „Jsou to naopak právě soudruzi a soudružky v Bruselu, kteří chtějí rozkazovat ostatním státům, řídit ekonomiku, plánují v sedmiletkách, neúspěšně poroučí nejen větru, dešti, ale i klimatu a odhalují v Trevíru sochy Marxe. Jen mírně změnili heslo: S Evropským svazem na věčné časy a nikdy jinak,“ uzavřel.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská