Dobrý denm vážená paní předsedkyně. Děkuji za slovo. Vážené poslankyně, vážení poslanci, žádám vás o zařazení mimořádného bodu na jednání, který se vztahuje k podání vysvětlení nové ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové k projektu sKaret a další budoucnosti tohoto obřího a podezřelého IT experimentu.
V minulých dnech jsme byli svědky řady rozdílných vyjádření od premiéra Nečase, který prohlásil, že se projekt musí předělat a zůstat dobrovolný. Vedle toho šéf České spořitelny Kysilka potvrdil, že systém sKaret zůstane beze změn. A ministryně Müllerová uvedla ve věci dobrovolnosti systému sKaret pro jejich držitele mnohé. Jeden den byla pro dobrovolnost, aby o pár hodin později otočila. Následně o několik dní později opět kontrovala příslibem dobrovolnosti s tím, že vše brzy zpřesní. Od té doby resort a jeho ministryně mlčí, ale my se z médií dovídáme, že během příštího půl roku proběhnou změny. Ale nevíme jaké, ke kterému datu, kdo je připraví. Premiér, šéf České spořitelny nebo MPSV? Sporných věcí tohoto projektu je však víc. Proto mne zaráží, že vládě nevadí, že skrze tento polofunkční a kontroverzní systém podle odborných odhadů ročně proteče více než 80 mld. korun. Navíc smlouva mezi Českou spořitelnou a Ministerstvem práce a sociálních věcí dle právních specialistů obsahuje právní rozpor v zadávacích podmínkách a uzavřenou smlouvou. Proto žádáme ministryni Müllerovou, aby vysvětlila, proč jsou podmínky smlouvy s Českou spořitelnou tak jednostranně nevýhodné. Mluvím o nevypověditelnosti smlouvy, která je uzavřena na dlouhých 12 let, příslibu 98 % dávek včetně starobních důchodů. Vždyť tato smlouva de facto zavádí privatizaci veřejné moci. Ministerstvo práce a sociálních věcí se v ní zavazuje, že bude vyvíjet veškeré maximální úsilí pro to, aby byla učiněna i změna legislativy tak, aby se Česká spořitelna stala - dalo by se říci - dvorním dodavatelem všech dávek včetně starobních důchodů občanů České republiky.
Chtěla bych zdůraznit, že resort práce a sociálních věcí skrze své ministry za TOP 09 veřejně lhal celé společnosti, když prohlašoval, že sKarty nebudou sloužit k výplatě starobních důchodů. Kdokoli se podívá na smlouvu, která je uveřejněna na stránkách MPSV, zjistí, že se Ministerstvo práce a sociálních věcí zavázalo k tomu, že přes sKarty půjde 98 % dávek včetně penzí. Jedinou výjimkou, která je učiněna v této smlouvě, jsou dávky, které by vznikly v případě nenadálých živelních pohrom. Dnes skrze sKarty prochází zhruba 80 mld. korun, které budou vypláceny v souvislosti se sociálními dávkami.
Pokud by bylo přikročeno k tomu, že by přes sKarty byly vypláceny také důchody, znamenalo by to dalších zhruba 360 mld. korun, které by prošly přes Českou spořitelnu k občanům České republiky. Jinými slovy, v tu chvíli mluvíme dohromady o částce 440 mld. To je opravdu byznys, který by se jistě líbil i mnoha jiným bankovním domům. Nemluvě o tom, že se Ministerstvo práce a sociálních věcí upsalo k 12letému závazku na tři po sobě jdoucí volební období, tedy do roku 2024. Ať už v křesle ministra práce a sociálních věcí usedne kdokoliv, nezmění se podmínky této smlouvy. To znamená, že se Česká republika zavázala, že jednoznačně starobní důchody, veškeré dávky, 98 % výdajů, de facto veškeré mandatorní výdaje MPSV půjdou přes sKarty za asistence jednoho bankovního domu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PSP ČR