Gajdůšková: Zpráva o nedoporučení tzv. Klausovy výjimky je potěšující

24.05.2013 22:20

Evropský parlament tak podpořil odmítavé stanovisko Senátu Parlamentu ČR, který v říjnu 2011 vyzval vládu premiéra Petra Nečase, aby na jednání o této výjimce bývalého českého prezidenta netrvala.

Gajdůšková: Zpráva o nedoporučení tzv. Klausovy výjimky je potěšující
Foto: ČSSD
Popisek: Alena Gajdůšková

Zmíněnou výjimku, tedy Protokol o uplatňování Listiny základních práv Evropské unie v ČR, si stanovil jako podmínku Václav Klaus pro to, aby svým podpisem potvrdil rozhodnutí českého parlamentu přistoupit k Lisabonské smlouvě, která byla další etapou vývoje Evropské unie.

Václav Klaus podmínil svůj podpis tím, že ČR bude mít výjimku z hlavy 4 Listiny s názvem Solidarita. Na základě toho by ČR nemusela podléhat uplatnění ustanovení, která jsou zde v Listině zakotvena. Tato opatření se týkají práva občanů na kolektivní stížnost vůči evropským institucím v rámci evropského práva.

Znamenalo by to, že čeští občané by měli poněkud slabší pozici v této oblasti v Evropě.  A protože Lisabonská smlouva nyní platí nezměněná bez jakýchkoli výjimek i pro Českou republiku, tak by zakotvení této výjimky znamenalo to, že by čeští občané o dosud nabytá sociální práva ve vztahu evropským institucím v rámci evropského práva přišli. To si nepřejeme a soc. dem. na to již dlouho upozorňovala. Proto také bylo přijato usnesení Senátu, v němž horní komora žádala vládu, aby od tohoto Klausova požadavku i na evropské úrovni odstoupila.

Jsem ráda, že Evropský parlament stanovisko českého Senátu potvrdil. Pokud česká vláda bude na požadavku jednání o Klausově výjimce trvat, je možné, že přes toto zamítavé stanovisko EP, bude proces přijetí výjimky pokračovat. Pak ale by měl ratifikační proces na evropské úrovni začít v ČR a měly by se opět obě komory českého parlamentu vyjádřit, zda tuto výjimku Parlament ČR chce, nebo odmítá. Dá se předpokládat, že česká vláda se bude blamovat. I přesto, že Senát již jasně řekl, že tuto podmínku odmítá, a proto je možné očekávat, že souhlas s ratifikací nevydá ani napodruhé.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ČSSD

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zemánek (ČSSD): Teze k situaci ve stavebnictví – konkurenceschopnost

6:28 Zemánek (ČSSD): Teze k situaci ve stavebnictví – konkurenceschopnost

P. N. Rasmussen a J. Delors ve své Nové sociální Evropě říkají: „Nemusíme startovat v dostihu ke dnu…