Jakoby si vyměnili role se zástupci penzijních fondů, kteří jsou kupodivu v odpovědích na otázky o výhodnosti spoření podstatně opatrnější, a poukazují na skutečnost, že výhodnost bude záviset na neodhadnutelném vývoji mezd v následujících desetiletích, míře inflace, situaci na kapitálových trzích a mnoha dalších okolnostech, a dokonce přiznávají, že nemohou garantovat ani to, že výnosy jejich fondů nebudou záporné. Na rozdíl od premiéra Nečase je pro ně totiž jejich goodwill podmínkou úspěchu, a nemohou si dovolit slibovat něco, co nemohou splnit.
To pro Petra Nečase nějaké dobré jméno a odpovědnost za svá slova nemají zjevně žádnou hodnotu. Ostatně vzpomeňme jeho rázné podmiňování existence vlády nejprve nepodáním demise ministrů za VV, poté podporou tří poslaneckých klubů a následně „bezpečnou většinou“ ve sněmovně. Jak dramaticky prohlašoval, že nesplnění těchto podmínek nemůže znamenat nic jiného než pád vlády a předčasné volby…
Mimochodem, s budováním dobrého jména plněním svých slibů si zjevně nelámou hlavu ani koaliční partneři – TOP 09 ve volebním programu k důchodové reformě uváděla, že „ke správě individuálních kapitalizačních účtů a jejich zhodnocování vláda vytvoří zvláštní instituci, jejímž zřizovatelem bude stát“. A ta skupinka flexibilních rádoby politiků, která si říká LIDEM a neustále opakuje, že nejsou žádní přeběhlíci, protože plní program, za který byli zvoleni, ani v tomto nemluví pravdu – v programu Věcí veřejných slibovali „soukromé penzijní účty v jediném, státem zřízeném penzijním fondu“.
Když už tedy vláda podlehla lobbyistům a druhý pilíř, který přinese více škody než užitku spouští, měl by mít Nečas alespoň elementární míru odpovědnosti, a jako premiér občanům objektivně popsat nejen přednosti, ale také upozornit na všechna rizika a úskalí, která jim druhý pilíř může přinést. Měl by lidem sdělil, že účastí v něm mohou nejen mnoho získat, ale také mnoho ztratit, jelikož předpoklad není jistota. Že v důsledku účasti ve druhém pilíři budou mít nižší státní důchod, a na rozdíl od třetího pilíře nebudou mít garantovaný nezáporný výnos. Že se jim stejně jako mnoha jiným po celém světě, jejichž penzijní fondy zaznamenaly v posledních letech ohromné ztráty, může stát, že po letech spoření o část svých úspor na důchod přijdou. A že je vše třeba velmi důkladně zvážit, jelikož jde o rozhodnutí nevratné.
Premiér Nečas místo toho láká lidi svoji barnumskou reklamou do druhého pilíře jako do cirkusu. A stejně jako v ostatních případech se evidentně ani nyní netrápí odpovědností za svá slova v případě, že se očekávání lidí, kteří dají na jeho doporučení, nenaplní. Jak ho znám, řekne, že za vše může sociální demokracie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz