Zimola (ČSSD): Ekologické škody je třeba odstranit, ale ekotendr není řešením

14.09.2011 20:48

Předložení nabídky na ekotendr opět otevřely diskusi nad jednou z největších kauz posledních let, tzv. ekotendrem.

Zimola (ČSSD): Ekologické škody je třeba odstranit, ale ekotendr není řešením

Podle vyjádření lze usuzovat, že tato obrovská státní zakázka pravicových vlád, která má své zaryté odpůrce i mezi koaličními partnery, bude ukončena, aniž by byl vybrán vítěz. Alespoň v to pevně doufám. Apeluji proto na zdravý rozum těch, kteří budou o zakázce rozhodovat, aby v době, kdy stát šetří na všem a hlavně na lidech a nekoncepčně omezuje výdaje, nebudou rozhazovat miliardy korun, u kterých navíc není vůbec jisté, zda budou použity efektivně.

Považuji za nemorální, aby současná vláda, která provádí drsné a pro velkou většinu veřejnosti velmi bolestivé a nepříjemné změny ve zdravotnictví, sociální oblasti, snižuje platy státních zaměstnanců a plánuje zvýšit DPH na potraviny, léky a všechny další věci denní potřeby, dovolila, aby se v tuto chvíli vynaložilo téměř 60 miliard korun na odstraňování ekologických škod. To vše v situaci, kdy přitom reálné odhady ministerstva životního prostředí uvádějí částku 25-32 miliard, tedy téměř o polovinu nižší. Ministerstvo financí jako zadavatel soutěže raději o odhadované částce mlží. Toto dle mého názoru potvrzuje fakt, že celý ekotendr je neprůhledným projektem, který je třeba poslat k ledu.

Na druhou stranu bych rád upozornil, že ukončení ekotendru nesmí znamenat, že stát rezignuje na svou povinnost staré zátěže odstranit. Závazek státu zde přetrvává a je třeba jej dodržet. Navíc mnoho lokalit, které dlouhá léta čekají na své vyčištění, představuje skutečné ohrožení pro životní prostředí a i pro lidské zdraví. Proto vyzývám, aby byl ve spolupráci s odborníky nalezen efektivní systém a metody, kterými se budou tyto zátěže odstraňovat. Na prvním místě je nutné, aby byly stanoveny prioritní lokality a postupovalo se systémově a zároveň bylo vždy použito nejvýhodnější řešení, jak finančně tak i technicky, a to vše pod bedlivým dozorem příslušných státních institucí.

Jiří Zimola, stínový ministr životního prostředí za ČSSD

Více:
Většinu vládních reforem Senát odmítne, myslí si Dienstbier

##PROFIL 301##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kasal (ANO): Podvod na předkladatele novely. Mě žádná dohoda dvou ministrů nezajímá

23:07 Kasal (ANO): Podvod na předkladatele novely. Mě žádná dohoda dvou ministrů nezajímá

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…