A budou zase sprostí? Zdeněk Zbořil o výjezdech Milionu chvilek k vám domů. Varuje...

13.01.2020 9:27 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Nezapomínejme, že se tím také odvádí pozornost od vraždy Kásima Sulejmáního…“ K sestřelení ukrajinského letadla hovoří v dnešním Rozjezdu politolog Zdeněk Zbořil. „Pokud si někdo myslí, že by v Íránu mohlo dojít ke změně politického režimu, pak mu to neberme,“ komentuje. Předpokládá, že můžeme očekávat dlouholetý diplomatický souboj, ve kterém Írán a Spojené státy nebudou jedinými hráči. Ke stažení nominace a také k současné pozici exministryně Heleny Válkové Zbořil podotýká: „Asi by nemusela tato událost ani vzniknout, kdyby si naši sametově revoluční právníci uvědomili, že v roce 1990 nešlo jen o právní kontinuitu obou režimů (starého a nového), ale zejména o spornou kontinuitu personální.“ Politolog se věnuje i „spanilým jízdám“ Milionu chvilek.

A budou zase sprostí? Zdeněk Zbořil o výjezdech Milionu chvilek k vám domů. Varuje...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Írán v sobotu přiznal, že jeho ozbrojené síly ve středu sestřelily ukrajinské dopravní letadlo se 176 lidmi na palubě. Tvrdí však, že to bylo omylem. Důvodem byla podle sdělení armády lidská chyba. Velitel letectva a protivzdušné obrany íránských revolučních gard generál Amír Alí Hádžízádeh uvedl v íránské televizi: „Přijímám úplnou odpovědnost. Raději bych zemřel, než abych se podílel na takovém neštěstí.“ Řekl, že letadlo bylo považováno za nepřátelský cíl, protože prolétávalo v blízkosti citlivého vojenského zařízení, které patří elitním íránským revolučním gardám.

„Ještě v neděli ráno vypadalo toto vysvětlení docela důvěryhodně. Nezapomínejme ale, že se tím také odvádí pozornost od vraždy Kásima Sulejmáního a že se to takovým zakrýváním jedné zprávy druhou v zájmu některé ze sporných stran občas dělává,“ podotýká politolog Zdeněk Zbořil.

Pokud si někdo myslí, že by v Íránu mohlo dojít ke změně politického režimu…

Přiznání armády vyvolalo masivní protesty íránských obyvatel, proti nimž zasáhla pořádková jednotka. V Teheránu a dalších íránských městech pokračují protesty. Demonstranti skandují hesla proti režimu a nespokojenost dávají najevo také na sociálních sítích. Uvedla to agentura Reuters.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…