Byznys proti vlasti. Fiala zažije boj. Erik Best jmenovitě

05.01.2022 4:39 | Rozhovor

Vláda má před sebou vážný problém, který v ní může vyvolat silný vnitřní konflikt. ParlamentnímListům.cz to řekl politický analytik Erik Best. Jde o energetickou krizi a s ní související odlišné zájmy různých byznysových skupin z Česka a zahraničí. Připomíná už veřejně vyslovenou hrozbu na rozštěpení EU. V souvislosti s nástupem Fialova kabinetu Best připomíná jeho jmenování a okolnosti vývoje sporu o obsazení Černínského paláce.

Byznys proti vlasti. Fiala zažije boj. Erik Best jmenovitě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best, americký novinář

Podle Erika Besta bychom neměli opomíjet okolnosti, za kterých celá vláda vznikla. Přesněji změnu názoru hlavy státu ve věci obsazení resortu zahraničí. „Stále nevíme, jestli existuje nějaká dohoda mezi Fialou a Zemanem. Samozřejmě je trošku nepochopitelné, proč to celé dopadlo takto, tedy že Zeman nakonec všechno přijal a rozhodl se, že nebude bojovat. S tím je spojené, zda má Babiš vůbec prezidentovu podporu, protože jeho výroky na adresu bývalého premiéra nebyly zrovna hezké. Babiš pak sám říkal, že je na něj Zeman naštvaný,” zamýšlí se.

Anketa

Počíná si premiér Fiala ve své funkci dobře?

4%
91%
hlasovalo: 29837 lidí

„Jestli to znamená, že bude Zeman v prezidentských volbách podporovat někoho jiného, to nevíme. A nevíme to stejně jako to, zda podpora ze strany současného prezidenta má stále významnou váhu. Miloš Zeman dost své podporovatele naštval tím, že víc nezabojoval. Ať to bylo jakkoli, prezident usnadnil cestu nové vládě k převzetí moci a nekomplikoval to,” shrnuje analytik.

Další věcí prý je, že problémy podle jeho slov způsobuje sama vláda. „Jde třeba o vyhození policejního prezidenta Švejdara, platy učitelů atd. Vidíme i rozdíl v přístupu vůči Green Dealu mezi premiérem Fialou a tím, co si myslí třeba ministři Síkela nebo Bek. To jsou potenciální problémy do budoucna. Zatím to drží celkem pod kontrolou, až na platy učitelů, což jim může způsobit problém,” pokračuje Best.

Nová vláda začíná na vlastní kůži zakoušet nepříjemnou kritiku. Nejde pouze o klasickou politickou kritiku nové opozice, ale i z mediálních řad. Někteří komentátoři či experti se o Fialově kabinetu začínají kriticky vyjadřovat podobně, jako se vyjadřovali na adresu bývalé vlády Andreje Babiše.

Podle Erika Besta je to zcela logické. „Tím, co všechny z někdejší opozice spojovalo, bylo pouze odstranění Babiše, nic víc. Neznamená to, že teď každý akceptuje všechno, s čím Fialova vláda přijde. Základní problém je v tom, že žádnou jinou politiku moc nová vláda nemůže dělat. Přístup ke covidu je v detailech a zároveň chce Fiala šetřit. Na druhou stranu hodlá vyplácet obrovské peníze na testy ve firmách a školách. Jak to jde dohromady? V tomhle směru hrozí problém, protože zatím ani nikdo neřekl, jak dlouho bude testování trvat. Každý měsíc za to vláda utrácí miliardy. Není třeba nakoupit moc dalších testů, aby to v součtu dalo takovou částku, kterou odmítli přidat učitelům,” konstatuje s tím, že to může vyvolat konflikty. 

„Tváří se tak, že chtějí šetřit, ale trend ve světě teď takový není. Chápu, že chtějí dokazovat, jak to myslí vážně a jak budou dávat dohromady rozpočet, ale teď je to poprvé za dlouhou dobu, kdy má levicová a nebabišovská část opozice o čem mluvit. Každý den v Právu vidíme články proti vládě a problému s platy učitelů. Tady je velká změna. Dříve se Babiš snažil všechny tyto skupiny uspokojit. Najednou se kvůli jedinému procentu výrazněji objevuje levicová politika v médiích. Sice o tom nemluví ČSSD, protože má Šmarda asi jiné instrukce než bojovat za učitele, ale odbory to dělají, ale to je jiné téma. Vláda zkrátka peníze utrácí na testy, čímž hodně lidí naštve. I proto, že se to týká plně očkovaných, co se stejně musí nechávat testovat,” upozorňuje.

Významný problém nastupující vládě podle jeho slov může způsobit krize v energetice, protože v rámci velkého byznysu panují zcela odlišné názory, jak situaci řešit, a podobně rozdělené pohledy jsou i uvnitř vládní koalice.

„Část podporuje evropský postup a premiér Fiala je vůči němu hodně váhavý. V tomto směru má podobou politiku jako Andrej Babiš, tam moc velká změna nenastala. V rámci průmyslu panuje shoda na straně českých podniků s tím, že ty mezinárodní ovšem hodně naopak podporují unijní zelenou politiku. Patří sem třeba Škoda Auto a další velké společnosti. Tady musí dříve či později přijít střet. Něco už naznačuje nedávné vystoupení europoslance Alexandra Vondry. Ten se podivoval nad tím, jestli snad v Bruselu nechápou, co jejich zelená politika může způsobit, že může rozštěpit EU. Pochyby budí i rozhodnutí zařadit dočasně jaderné a plynové zdroje mezi čisté zdroje energie. Nejdřív to všichni chválili, ale nyní už je šéf ČEZu kritický. Situace je vážná, protože pokud měli Češi představu, že se zde začnou budovat modulární jaderné jednotky a EU to najednou zakáže, ceny opět poletí nahoru a přijde další střet. Česká republika nemá možnost díky klimatickým podmínkám vyrábět významné množství z klasických obnovitelných zdrojů jako voda nebo vítr. Vidím střet mezi ryze českým a západním byznysem, což se může promítnout i do vládní koalice a nepůjde o žádný krátkodobý problém,” dodává Erik Best.

 

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Radim Panenka

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Proč vaše vláda postupuje tak nespravedlivě?

Proč, když se navyšují nějaké příspěvky – ať už na péči nebo třeba rodičovská, tak ne pro všechny, kterých se týká? Ještě ke všemu je navyšujete dost málo. A proč se nenavyšuje příspěvek i pro ty, co o potřebné pečují? A co platy v sociálních službách? Kdy ty budou adekvátní práci, kterou sociální p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nepoučitelný Fiala, minule taky strašil Ruskem. Poštve proti sobě další, nevyřeší nic

17:50 Nepoučitelný Fiala, minule taky strašil Ruskem. Poštve proti sobě další, nevyřeší nic

Pražská média odtržená od reality nevnímají problémy českého venkova a premiér Fiala si svou nepouči…