Časovaná bomba. Toto by mohlo ohrozit Babiše? A ještě jedna věc, diví se politolog Sokol

13.03.2020 20:33 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Časovaná bomba? „Otázka zajištění ochranných pomůcek,“ varuje politolog Petr Sokol. „Pokud by došlo k naprosto masivnímu nárůstu onemocnění, naopak by se mohla otevřít debata, zda opatření nemohla přijít o pár dní dříve,“ podotýká. Až časem se podle něj ukáže i to, jestli lidem rozhodnutí spojená s šířením nového koronaviru nezačnou vadit a zda se tato vláda chová zodpovědně. Politolog komentuje i přestřelku premiéra s ministrem zdravotnictví nebo úvahy, proč není více zapojeno Ministerstvo vnitra.

Časovaná bomba. Toto by mohlo ohrozit Babiše? A ještě jedna věc, diví se politolog Sokol
Foto: CEVRO Institut
Popisek: PhDr. Petr Sokol, Ph.D., politolog, člen Katedry politologie a mezinárodních vztahů VŠ CEVRO Institut

Jakým způsobem situaci s šířením nového koronaviru mediálně zvládají vládní politici, a především premiér Andrej Babiš?

Někdy se trochu zdá, že k tomu stále přistupují jako ke kampaňové show, ale na druhé straně asi nikdo nezpochybňuje jejich kroky. Z tohoto hlediska se zdá, že vláda má v základních krocích podporu většiny opozičních stran, což zatím mediální obraz činí neutrálním.

Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala k solidaritě během pandemie koronaviru. Nakazit by se podle ní mohlo 60 až 70 procent obyvatel země. V této souvislosti zaznělo i z opozice, že i Babiš se chová zodpovědněji. Jak to vnímáte vy?

Je složité porovnávat situaci v Německu a u nás. Němečtí politici ať hodnotí situaci v Německu, a čeští tady. Dá se složitě porovnat, kdo se chová zodpovědně, a kdo ne, to se teprve ukáže. Žijeme v krizové situaci, která je pro politiky, zejména pro ty, kteří nesou vládní zodpovědnost, určitě složitá. Ukazuje se, že podpora pro kroky, které jsou někdy radikální, mezi obyvateli je. Ale uvidíme vývoj v dalších dnech, opatření mohou trvat dlouho… Pak se ukáže, jestli se to proti některým politikům nezačne otáčet, a také to, zda jsou výroky kancléřky nebo našeho premiéra zodpovědné.

Takže si myslíte, že lidé nebudou rozhodnutí zpochybňovat?

Pokud bude u nás pokračovat vývoj s nárůstem nakažených osob tak, jak je to v jiných zemích… Až časem se ukáže, jestli to lidem nezačne vadit. Ale máme příklad Itálie, kde se opatření nezavedla včas. Většinu lidí to proto vede k závěru, že je zavedení opatření správné. Pokud by došlo k naprosto masivnímu nárůstu onemocnění, naopak by se mohla otevřít debata, zda opatření nemohla přijít o pár dní dříve. To je jeden rozměr.

Druhý rozměr, který může být pro vládu časovanou bombou, je otázka zajištění ochranných pomůcek. Prosakují informace, že v některých sektorech, kde by byly třeba, zatím nejsou, nebo se teprve dodávají. To se může proti některým činitelům obrátit, protože může začít debata na téma, proč se tyto věci nechystaly ještě dříve. Je samozřejmě potřeba najít objektivní hodnocení, protože takovou situaci Česká republika ještě nezažila. S vývojem epidemie se může debata na téma, zda to česká vláda zvládá, vyvinout i podle měřítka počtu ochranných pomůcek.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Daniela Černá

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volební porážka ČT. Vnucování kandidátů, podivná náhoda s Nerudovou, všímá si Best

20:16 Volební porážka ČT. Vnucování kandidátů, podivná náhoda s Nerudovou, všímá si Best

Evropské volby v Česku podle politického pozorovatele Erika Besta neznamenají jen prohru vládních st…