Tak se zřejmě blíží uzavření příměří v Afghánistánu, případně dokonce odchod amerických vojsk ze země. S Tálibánem se jedná jako s rovným. Jak to konkrétně má vypadat? Co bude se současnou vládou v Kábulu? Co říci k tomu, že zpráva přišla v době prvního výročí smrti našich tří vojáků u Bagrámu? A k tomu, že před rokem se česká generalita čílila na Lubomíra Zaorálka, když řekl, že bychom měli z Afghánistánu odejít?
Faktem je, že po posledním kole jednání s Američany Tálibán tvrdí, že vyřešili sporné body ohledně konečného odsunu amerických jednotek a záruk, že se Tálibán nespojí s Daešem nebo jinými teroristickými skupinami, proti nimž jinak bojuje. Podrobnosti dohody zatím nejsou jasné, ale lze předpokládat, že se americké jednotky z Afghánistánu stáhnou nejpozději před americkými prezidentskými volbami v příštím roce, aby Trump mohl „navrácení našich synů domů“ využít v kampani. A také lze předpokládat, že kábulská vláda v nynější podobě skončí a bude nahrazena nějakou vládou, v níž bude mít Tálibán přinejmenším rozhodující slovo, byť na nějakou „jednobarevnou“ vládu tálibů bych nesázela. Je poměrně bizarní, že kábulská vláda za této situace dál pokračuje v prezidentských volbách. Možná proto i ten včerejší pumový útok před policejním ředitelstvím v Kábulu, při němž bylo zabito asi patnáct lidí a snad stovka dalších byla zraněna. Něco jako dost brutální vzkaz, aby se „kábulští“ vzpamatovali a podívali se na situaci realisticky…
A co s těmi zmíněnými generály? Očekávám, že budou principiální a odpovídajícím způsobem se pěkně veřejně začnou čílit na Ameriku. Možná by jí mohli pohrozit i vyloučením z NATO, protože takové slabochy a poražence, kteří zabalí nějakou okupaci už po slabých osmnácti zcela marných letech, přece v Alianci nepotřebujeme!

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Afghánistán , bezpečnost , Čína , ČSSD , demonstrace , děti , ekonomika , globální oteplování , Írán , Německo , policie , Rusko , terorismus , TOP 09 , Ukrajina , USA , Petříček , Spencerová , Trump
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jaroslav Polanský
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán
Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…
- 10:24 Rumunský model. Zbořilův strach, jak se zachrání „kauza bitcoin“
- 18:55 Studená sprcha ohledně Blažka. „Opozice nemůže nic.“
- 9:53 Jako 30. léta. Zbořil o Fialovi a Merzovi
- 16:38 Jurečkova čísla o přínosu Ukrajinců: Je to usvědčený lhář, připomíná Holec
- 14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem