Politolog vysvětlil, proč je letos takový rozruch kolem předsedy Senátu. Jde i o pravomoci prezidenta

20.10.2018 20:06 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Boj senátních klubů o nově zvolené senátory má podle politologa Jana Kubáčka řadu důvodů, od finančních přes prestižní až po šanci získat křeslo předsedy horní parlamentní komory. „Má to jistou symbolickou hodnotu, zvlášť v situaci, když tu máme prezidenta, který je výrazný, provokativní, ale zároveň má složitý zdravotní stav. A v tu chvíli je volba předsedy Senátu velmi důležitá, protože má možnost v případě potřeby některé kompetence za prezidenta převzít,“ vysvětlil politolog Jan Kubáček, proč je dnes křeslo předsedy Senátu důležitější než kdy v minulosti.

Politolog vysvětlil, proč je letos takový rozruch kolem předsedy Senátu. Jde i o pravomoci prezidenta
Foto: PL
Popisek: Veřejnost téměř nepřišla, ani zainteresovaní ekologové

Co říkáte tomu, že v Senátu probíhá boj mezi senátorskými kluby o získání nezařazených a nezávislých senátorů, což v takovém rozsahu v minulých letech nikdy nebylo?

Je pravda, že takové jakoby nahánění nových senátorů je v horní komoře už pravidlem. Ale je čím dál intenzivnější, protože přibývá nezávislých politiků hodně komunálního, regionálního ražení. A v tu chvíli je větší příležitost je získat. Navíc máme fenomén, který se zatím příliš neobjevoval, dříve některý senátor byl kandidátem nejvýše dvou stran nebo nějakého regionálního uskupení, a teď jsme měli několik kandidátů, kteří dokonce byli nominanty čtyř až pěti stran. A je jedna velká neznámá, k jaké straně se v Senátu přidají.

Hraje se nejen o to, ke komu půjdou finanční kompenzace, zkrátka peníze za mandát, ale hraje se i o prestiž, do jakého klubu se zapojí, jaký klub budou reprezentovat, protože největší klub má šanci na obsazení předsedy Senátu, což je věc prestižní, symbolická, protože to je druhý nejvyšší ústavní činitel. A samozřejmě o to víc, že se hraje o nějakou protiváhu prezidentu Zemanovi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…