Co vlastně evropská diplomacie? Existuje vůbec? Před časem vyvolala pozdvižení slova Emmanuela Macrona o tom, že bychom se jako Evropa měli víc zaměřit na vlastní zájmy a nebýt ve vleku toho, co chtějí a potřebují Američané. Lze udělat z Evropy světového hráče, který bude brán vážně?
Jestliže na tohle Evropa rezignuje a nebude schopna se dohodnout na společné zahraniční a bezpečnostní politice, bude hrozit, že se náš kontinent stane hřištěm, na kterém budou hrát geopolitické hry jiní. Nebudeme-li schopni sami, budou zde dominovat jiní a Evropa jako entita zmizí. Vždy jsem bral velmi vážně, že je potřeba mluvit o určité strategické autonomii Evropy. Nedávno jsem byl ve Varšavě, kde mi francouzští politici říkali, že nejsou schopni se s Američany dohodnout na tom, že pro Evropu je strašně důležitá Afrika. Nestabilita celého severu Afriky, migrační vlny a oni nejsou schopni Spojeným státům vysvětlit, jak je to pro Evropu důležité. Amerika má jako hlavního vyzyvatele Čínu, hlavní předmět jejich zájmu je v Asii a s Afrikou nám nehodlají pomoci, protože to necítí jako problém. Říkám to jako příklad, že zájmy Evropy a Ameriky nebudou nikdy stejné. Svět viděný z Washingtonu je jiný než svět viděný z Evropy. Tlačí nás nebezpečí migrace, potřebovali bychom mít společnou politiku vůči Africe, protože destabilizace zemí Sahelu a severní Afriky je něco, co nás konkrétně ohrožuje. Vidíme, že to může měnit politické uspořádání v některých státech Evropy. Jak se chceme dohodnout na migrační politice, když nemáme společnou strategii vůči severní Africe? Nemáme schopnost ovlivnit v těchto zemích, ztratili jsme k tomu schopnosti. Pokud nemáme vliv na sever Afriky, v konečném důsledku to bude destabilizovat celou Evropu. Nejsme bez viny, protože jsme v řadě zemí pomáhali situaci rozbít, než abychom pomáhali hledat způsoby jak koexistovat. V těchto oblastech musíme cestu hledat sami a nikdo nám moc nepomůže.
Africkou politiku tedy vlastně Evropa nemá.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Afrika , Čína , delegace , diplomacie , EU , Evropa , Haas , Rusko , Tchajwan , Tchaj-wan , Ukrajina , USA , zahraniční politika , Zaorálek , Velká Británie , národní zájmy , kolonialismus
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 11 | 0
Další články z rubriky
20:16 Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský
„Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.“ V přísloví vidí energetický expert Iva…
- 16:41 Zbořil rozjíždí: Trojitý generál Koudelka, Kolumbijec s kanystrem a příběh ze Švejka
- 4:44 „Riziko pro každého občana ČR.“ Šimíček z ODS o hrozbě i o zážitku s Fialou a Pazderkovou
- 12:24 Bobošíková: Fialův gang mlží, BIS selhala a Pavel kryje násilí v uniformě
- 11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina
- 0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost