A nic neschválíte, počkejte. Vích z SPD nové vládě. 250 miliard a Witowská

14.10.2021 9:24 | Rozhovor

„Poslanecký klub hnutí ANO má 72 poslanců, tedy o jednoho víc než koalice SPOLU. Takže kdyby každý z poslanců ANO mluvil deset minut, tak ve Sněmovně neschválí nic,“ upozornil nastupující „vládu" přes ParlamentníListy.cz poslanec SPD a plukovník v záloze Radovan Vích. Dle něj bude muset vznikající koalice jednat jak s ANO, tak s jeho stranou. Popsal též rozpory ve slibech „fialovců" a zaryl do adepta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře.

A nic neschválíte, počkejte. Vích z SPD nové vládě. 250 miliard a Witowská
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Radovan Vích

Hnutí Svoboda a přímá demokracie získala ve volbách 9,56 procenta hlasů a získala 20 mandátů. Zůstala zhruba na stejných počtech jako při minulých sněmovních volbách, konkrétně má o dva mandáty méně. Nečekali více? Jak hodnotí volby poslanec a liberecký krajský předseda hnutí Radovan Vích? „Obhájili jsme pozice. Je třeba to vidět v širším kontextu, co se proti nám vedlo v předvolební kampani, kdy proti nám byli všichni včetně médií. Je tu i spousta propadlých hlasů, keré drtily vlasteneckou scénu. To byly věci, které nám ubraly. V závěrečné fázi i návštěva Viktora Orbána, kterou zorganizoval premiér Babiš s tím, že on tady zastavuje migraci, on je ten, kdo jí tady zabrání. Prostě přebíral naše témata. To je to, co nám bralo hlasy. Je potřeba vidět i nový volební zákon, vznik koalic a přepočtu podle nového volebního zákona, což nám vzalo jeden mandát,“ vysvětlil.

„Náš volební výsledek i vzhledem k výše pojmenovaným okolnostem rozhodně není neúspěch. Potvrdili jsme své místo na politické scéně. Co by některé strany daly za takovýto výsledek. Jedeme dál. Čekali jsme výsledek o něco lepší, ale je to realita. Není to žádná prohra. Co se týká Libereckého kraje, tady jsme dosáhli lepšíího výsledku než před čtyřmi roky. Tehdy jsme měli 10,95, teď 11 procent. Na náš celkový výsledek měly vliv velké kraje, kde je hodně obyvatel. Tam to bylo slabší. V Libereckém kraji to však považuji za mírné posílení,“  okomentoval.

Není všem dnům konec

Navíc se k těmto uvedeným důvodům dá připočítat další velmi významný, a to že volby byly jakési referendum o Andreji Babišovi a že mu hlas ze strategických důvodů patrně hodili i někteří potenciální voliči SPD. „Je to tak. Přišlo o 310 tisíc voličů více. To je ta Letná. Bylo to referendum o Andreji Babišovi obecně. Našemu hnutí vyšší volební účast nepřidává,“ konstatoval Vích. „Je však třeba vidět, že není všem dnům konec. Ještě čekáme na vyjádření prezidenta. Myslím, že budou muset s ANO jednat, a i s námi, ne že ne. Poslanecký klub hnutí ANO má 72 poslanců, tedy o jednoho víc než koalice SPOLU. Takže kdyby každý z poslanců ANO mluvil deset minut, tak ve Sněmovně neschválí nic,“  upozornil.

Každopádně má ve Sněmovně největší poslanecký klub hnutí ANO, což by mohl být argument prezidenta Zemana, pokud by pověřil Andreje Babiše sestavováním nové vlády. „Zkusit by to mohl. Naděje umírá poslední. Milion hlasů propadlo. To znamená, že je tu milion nespokojených voličů. To se také musí vzít v úvahu. Dokonce si myslím, že po roce dvou můžou být předčasné volby. Mít složenou vládu v této situaci z pěti subjektů, to je pytel blech,“  domníval se. „Z toho čtyři poslanci za Piráty. To je debakl a konec Pirátů. Na pirátském fóru se debatuje o tom, že Ivan Bartoš by měl odstoupit z pozice předsedy Pirátů. Na tuhle sto osmičku bych nesázel a už jsme na sto čtyřech,“  konstatoval.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bude horko.“ Další vývoj v Evropě? Markéta Šichtařová má špatné zprávy

18:10 „Bude horko.“ Další vývoj v Evropě? Markéta Šichtařová má špatné zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ V příštím týdnu, v čase dovolených a bez pozornosti veřejnosti, má Fial…