Babiš pro PL: I na mě může být atentát. Toto se už dělo

04.06.2024 4:44 | Rozhovor

„Vyloučit se to nedá, to samozřejmě,“ konstatuje lídr hnutí ANO Andrej Babiš na otázku, zda si připouští riziko politického atentátu kvůli vyhrocené rétorice po tragickém slovenském vzoru. „Vždyť jsem v minulosti dostal nábojnici. Není to první ani poslední případ. Viděli jsme to třeba při prezidentské kampani, kdy pětikoalice chodila narušovat naše mítinky, rozdmýchávala nenávist a téměř nás lynčovali,“ doplňuje pro ParlamentníListy.cz Babiš. V rámci interview rozebírá i řadu dalších témat. Třeba své budoucí možné koaliční partnery.

Babiš pro PL: I na mě může být atentát. Toto se už dělo
Foto: Screen: CNN Prima News
Popisek: Andrej Babiš v pořadu Partie.

Premiér Fiala vydává knihu s názvem Vládnutí v čase krizí, kde připomene své starší projevy a vystoupení. Název knihy napovídá, že bude chválit vlastní vládu v tom, jak všechny krize zvládla. Je to dobrý počin?

Petr Fiala je s velkým náskokem nejprolhanější politik, jakého jsme tady od sametové revoluce měli. Ten člověk působí, jako by ani nežil mezi námi. Nemá co mluvit o vládnutí, protože se na něm vlastně skoro nepodílí. Je jakýsi moderátor pětikoalice, která vyhrála s programem Antibabiš. Fiala není lídr, který by vládu usměrňoval nebo dokonce řídil. Je snad v obraze? Sleduje přísně výkony jednotlivých ministrů? Zadává jim úkoly? Pochybuji.

Naopak je to tak, že ty krize způsobila a zhoršila vláda celou řadou svých nekompetentních kroků. Například včas nezastropovali cenu elektřiny u výrobců, a mohl bych pokračovat. Způsobili inflaci a největší propad reálných mezd ze všech vyspělých zemí, která jim vyhovovala a lidem ukradla významnou část úspor a životní úrovně. Jestli je vláda v něčem dobrá, je to bohužel lhaní. Lhali o covidu. Lhali, že zlikvidují inflaci. Do toho se chlubí naší prací v dopravní infrastruktuře, ve zdravotnictví a v dalších oblastech. Pan premiér jezdí střihat pásky a otevírá nejrůznější dokončené projekty, za kterými je hlavně naše práce. I malé dítě ví, že za dva tři roky se dálnice nedá ani připravit, natož postavit a otevřít. Lhaní pana premiéra překračuje myslitelné meze. Zároveň to může být tak, že díky tomu, že problematice nerozumí, věří tomu, co říká. 

Jak by se podle vás jeho kniha měla nejlépe jmenovat?

Navrhoval bych následující název knihy premiéra Fialy – Jak jsem způsobil největší krizi v dějinách České republiky. To by odpovídalo realitě, protože tak neschopnou vládu jsme skutečně ještě neměli. Reaguje podrážděně a uraženě, když o něm v nadsázce mluvíme jako o ukrajinském premiérovi, jenže on nic jiného pořádně a důsledně neřeší. Momentálně se stará hlavně o dodávky munice, kterou slibuje od února, ale podle toho, co píší zahraniční novináři, tak dodávky váznou a navíc to má špatnou kvalitu. Na Českou republiku mu tak nezbývá čas. Zvolen byl ale tady a zavázal se, že bude sloužit naší zemi. 

Nestýká se ani pořádně s občany. Když už vyrazí někam na návštěvu, je to připravená Potěmkinova vesnice. Vzpomeňte si na den, kdy v Praze demonstrovali zemědělci. Jurečka se tam šel předvádět a premiéra poslal za svým bráchou do jeho zemědělské firmy, aby to vypadalo hezky. O reálném životě zemědělců se tam nic nedozvěděl. My jsme to nikdy nedělali, naopak jsme vyjížděli mezi lidi naslepo a snažili jsme se debatovat, argumentovat a naslouchat lidem, co potřebují a jaké mají problémy. Oni tohle nedělají. 

Pan premiér si strašně stěžuje, jak ho napadáme, ale kdyby si přečetl všechno, co napsali za poslední léta o mně, musel by mluvit jinak. Bylo by dobré, kdyby vládní tábor změnil rétoriku. Já jsem ji od atentátu na Roberta Fica změnil a nevystupuji nijak ostře, nereaguji na všechny nepravdy a sprosté útoky. Když média a vláda vyzývají, aby se zmírnilo napětí ve společnosti, měly by se podívat samy na sebe. 

Fiala říká, že on sám žádnou nenávistnou rétoriku nepoužívá, že se stačí podívat na jeho sociální sítě.

Tak ať se podívá, jak na nás útočí. Ty řeči s Ruskem, Putinovými sluhy, užitečnými idioty a podobně. My jenom nechceme, aby tady někdo sprostě kradl. Pokud jsou zde prodražovány dodávky munice, my nekritizujeme, že dáváme Ukrajině, ale kritizujeme fakt, že v rámci kampeličky nějací poradci pana premiéra tam podle médií prali desítky milionů a šmelilo se tam ohledně obchodů s municí. Dlouhodobě v rámci té kampeličky docházelo k divným transakcím a nic se neděje, média to vymlčí.

Že vůči nám nikdo nenávistnou rétoriku nepoužívá? Tak kdo tady říkal, že Babiš má zemřít? Nebo že kandiduji na prezidenta, abych nešel do vězení, že jsem zloděj. Útočili na moji rodinu, lhali. Všechno se to dá vyhledat a zdokladovat, ale nemají na to odvahu. Nemají argumenty, jen si vymýšlejí. Když sám řeknu, že nějakého ministra považuji za parazita, protože je nepotřebný, zaměstnává svoji rodinu, jezdí na výlety, jí zdarma a bere diety, tak se do mě všichni pouštějí. Jenže tak to prostě je.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ano, myslím že pan Babiš ví o čem mluví. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseObčanFranta , 04.06.2024 9:38:27
To bylo zřejmé, již při vystoupení s Hamáčkem k Vrběticím, v jakém jsou tlaku oni a jejich rodiny ze strany "takzvaných spojenců" a obyčejný člověk si jen může domýšlet, co jim bylo řečeno. Takto ohrožený člověk, nezvyklý na tento extrémní tlak, kdy je život jeho a jeho blízkých v ohrožení odpapouškuje cokoliv. Třeba se jednou dovíme, jak to skutečně bylo.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Kritizovat islám? To už se asi smět nebude. Toby Young odhalil, na co se Britové mohou těšit

9:25 Kritizovat islám? To už se asi smět nebude. Toby Young odhalil, na co se Britové mohou těšit

Velká Británie se má pod vládou labouristů na co těšit. Kritika islámu? Kritika transgenderismu? Zak…