Bojí se vycházet. Židovský kritik multikulturalismu je v Paříži štvancem, zní titulek textu uveřejněného na iDnes. Jde o slavného francouzského filozofa Alaina Finkielkrauta, který se bojí vycházet ze svého bytu. Jako Žid, zastánce Izraele a kritik multikulturalismu totiž čelí nenávistným útokům muslimů a levice. Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl k článku má na Facebooku poznámku – Francie Emmanuela Macrona... co byste poznamenal vy?
Štvanci v Paříži jsou téměř všichni identifikovatelní Židé, každopádně v některých čtvrtích, z nichž se stěhují jinam, nebo už přibližně tempem 10 tisíc ročně emigrují. Synagogy střeží policie se samopaly, židovské obchody a firmy mají svoje ochranky, mnohde složené z izraelských veteránů. Jenže ty čtvrti, kde pro ně není bezpečno, se rozrůstají, jak přibývá islámských imigrantů, kteří si přinášejí nenávist k Židům s sebou.
Mnohem konkrétněji kritický k islámské imigraci a s ní přicházejícímu antisemitismu je novinář Eric Zemmour, který si neklade před ústa servítky v televizních debatách, článcích a internetových rozhovorech. Vášnivý obhájce všeho tradičně francouzského a evropského je coby Žid severoafrického původu s mentalitou a kulturou islámských imigrantů podrobněji seznámen. Několikrát byl už za své výroky stíhán soudně a zaplatil pár pokut. Vystupuje důsledně z pozic pravicového konzervatismu, takže se těší sympatiím francouzské pravice včetně té extrémnější, která by mohla mít sklony k antisemitismu, ale pro niž je Zemmour „náš Žid“.
K tomu stojí za připomenutí jedna z dobře zavedených a poměrně zábavných tradic: běžné společenské remcání na Židy třeba při přátelské večeři. To obvyklé „Židi ovládají tohleto a tamhleto, jsou na prachy, zneužívají holocaust ke svým výhodám, atd“. To slyšíte od Francouzů pravicových i levicových. Když namítnete, že jste taky Žid, a jestli to nevadí, odpoví vám: „Tebe znám, ty nejsi jako ti ostatní“. Takže takovým tím „tebe znám“ Židem je Zemmour pro francouzskou pravici. Vysloužil si to tím, že své židovství (k němuž se hlásí, ale ne tak vehementně jako Finkielkraut) ztotožňuje stoprocentně s pravicovou Francií.
Finkielkraut kdysi patřil spíš k levici, a tak mnohým pravičákům ještě zůstává v paměti. Dodnes někdy působí, jako by mezi Židy a Francouze kladl nějaké dělítko. Třeba když říká, že „nikdy nezažil tak silný antisemitismus ve Franci jako teď, a bude to horší“, zní to, jako by z něho vinil samotné Francouze. Třebaže k tomu dnes dodává, že největší antisemitismus přichází od islámských imigrantů, zůstává tam jeho posluchačům stále ještě pocit, že viní i obyčejné Francouze. Taky věnuje víc energie obhajobě Izraele a zapletl se i se sionismem levicovým (organizace JCall, izraelský list Haaretz), zatímco Zemmour se soustřeďuje téměř výlučně na obranu Francie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Další články z rubriky
11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina
Úřad vedený magorem ale, vcelku logicky, může generovat pouze magorské výstupy, řekl pro Parlamentní…
- 0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost
- 0:00 Vyoral k výpadku proudu: Tak mají další pádný důvod zdražovat
- 9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky
- 4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná
- 4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu