Bonzáctví jako zábava. Šichtařovou ale veselý plukovník moc nepobaví

02.06.2024 16:25 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Máme premiéra, který je veden nikoli skutečnými geopolitickými zájmy naší země, ale osobní touhou být vidět a sehrát nějakou velkou dějinnou roli. Jeho stranický kolega a lídr Spolu do europarlamentu se chlubí fotkou, na níž se naparuje u české vlajky počmárané nápisem Brusel. A vláda zřídí funkci vládního koordinátora strategické komunikace a obsadí ji bývalým náčelníkem Vojenské policie. Ten se chystá zmáknout veřejnost, aby potřebné narativy šířili sami občané a média. „Je to výzva k uvědomělému bonzáctví, k uvědomělému potlačování všech, kdo odmítají opakovat provládní narativ,“ hodnotí pro ParlamentníListy.cz Markéta Šichtařová.

Bonzáctví jako zábava. Šichtařovou ale veselý plukovník moc nepobaví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Markéta Šichtařová vystoupila na sněmu Svobodných

Na jednání, ke kterému si Petr Fiala pozval do Kramářovy vily polského prezidenta, dánskou a lotyšskou premiérku, nizozemského a ukrajinského předsedu vlády, se probíralo, jak dostávat na Ukrajinu rychleji munici. „Je skutečně znepokojivé, že svou neustále zdůrazňovanou rolí asistenta ve válce dvou jiných států Fiala zrušil skoro všechny ostatní role, které by jako premiér České republiky měl hrát,“ napsal k tomu Daniel Kaiser v komentáři pro Echo24. Dá se takové počínání Petra Fialy nějak vysvětlit, aniž bychom se uchýlili ke znevažující a často používané nálepce, že je ukrajinským premiérem?

Myslím, že Petr Fiala je v tomto případě veden nikoliv skutečnými geopolitickými zájmy naší země, ale osobní touhou být vidět a sehrát nějakou velkou dějinnou roli. Bohužel, ale zdá se mi, že nesprávně odhadl povahu konfliktu a svou roli v něm. Neustálá dodávka munice na Ukrajinu ten konflikt nijak nevyřeší. Povede k chronické, zákopové válce a ke spálené zemi. Tlačit na dodávky zbraní má smysl, když to zvýší šanci vyhrát. Ale toto nejsou zbraně, které by zajistily drtivou převahu. Prodlužování těchto dodávek munice na Ukrajinu ten konflikt nevyhraje.

Před týdnem skončené mistrovství světa v hokeji přineslo českým reprezentantům zlaté medaile a fanouškovské obci obrovskou radost i důvod k bujarým oslavám. Dá se mluvit i o tom, co úspěšný šampionát přinesl české ekonomice?

Možná pro mnohé lidi překvapivě ano, i když to není efekt kdovíjak velký. Zlato zůstalo doma, ale na tom Česko přímo nezbohatne. Obsah ryzího zlata ve zlatých medailích je totiž v současné době zanedbatelný. Guvernérovi Aleši Michlovi se tak nerozroste zlatý „poklad“ České národní banky, který aktuálně dosahuje necelých 36 tun. Zajímavější je, že v roce 2015 (při předchozím domácím šampionátu) do české ekonomiky navíc nateklo 1,5 miliardy korun. Letos by to podle odhadu Českého svazu ledního hokeje mělo být okolo dvou miliard korun.

Díky rekordní návštěvnosti by to podle nás nakonec mohlo být o trochu víc. To ale samo o sobě českou ekonomiku nespasí. Dodatečné nové výdaje spojené s mistrovstvím by totiž dokázaly celkovou letošní spotřebu českých domácností vylepšit o méně než 0,1 procenta. Navíc jde jen o jednorázový příliv peněz, protože za rok bude mistrovský turnaj světa zase v jiné zemi.

Přesto to má jednu vadu na kráse. Tou je dotace 200 milionů korun na pořádání mistrovství světa z kasy Národní sportovní agentury. Dotace měla pokrýt situaci, kdy by bylo mistrovství ztrátové. To se ale vzhledem k rekordní návštěvnosti nestane. Největší nemravnost je ale spojená s tím, že Český svaz ledního hokeje nemusí dotaci vracet, i když mistrovství skončí v černých číslech. Skoro se chce říci: „Kdo nečerpá dotace, není Čech!“

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jiří Hroník

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bude horko.“ Další vývoj v Evropě? Markéta Šichtařová má špatné zprávy

18:10 „Bude horko.“ Další vývoj v Evropě? Markéta Šichtařová má špatné zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ V příštím týdnu, v čase dovolených a bez pozornosti veřejnosti, má Fial…