Další krachy. Zima. Putin? Takto. Diplomat a pravda o energii

10.11.2021 7:54 | Rozhovor
autor: .

Rusko se bez Evropy jako odběratele plynu obejde, ale Evropa bez Ruska jako dodavatele ne, varuje někdejší velvyslanec a nynější pedagog Jaromír Novotný. Byla dle něj chyba uzavírat s Putinem jen krátkodobé kontrakty. Na druhou stranu Rusko nám nemíní plyn zdražovat, dodává. Děsí se budoucnosti. „Stačí se podívat na krach jednoho z mnoha překupníků energie (nikoliv výrobce) Bohemia Energy. A přijdou další krachy! Problém je v tom, že jsme rozbili všechny ty velké organizace, které energii nejenom prodávaly, ale také vyráběly,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz.

Další krachy. Zima. Putin? Takto. Diplomat a pravda o energii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventily, ilustrační foto

Co říkáte na současnou energetickou krizi, která zasáhla Evropu i další části světa? Kdo je na vině? Dá se na to vůbec jednoznačně odpovědět?

Na vině je omezování fosilních paliv v elektrárnách. Jak víme, tak Německo letos uzavírá další bloky jaderných elektráren, má velké plány s omezením emisí, ale trošku nedomyšlené, protože se domnívá, že může jádro a uhlí nahradit alternativními zdroji energie. A my jsme právě Německo naší energií paradoxně zachraňovali, což mělo a má vliv i na cenu té energie u nás.

Ministryně Maláčová se v úterý na tiskové konferenci kála a prohlásila, že vláda energetickou krizi nezvládla, že na ní má svůj podíl. Co přesně se podle vás dalo změnit nebo rozhodnout a postupovat jinak?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

12:30 „Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

Podpora stávky v České televizi ze strany odborového předáka Josefa Středuly? „V rámci ČMKOS působí …